„Podjęliśmy decyzje by zwiększyć gotowość naszych sił do odpowiedzi na każde zagrożenie, w każdej chwili, z każdego kierunku”. NATO zaczęło wdrażać plan obrony dla Polski i krajów bałtyckich. Stało się to możliwe po wycofaniu zastrzeżeń przez Turcję, informuje Reuters.

Plan obronny dla państw bałtyckich i Polski został uzgodniony na początku grudnia 2019 r. podczas dwudniowego szczytu NATO w Londynie. Ale Turcja wtedy nie pozwoliła NATO na realizację tego planu, ustanawiając warunek uznania sił kurdyjskich w północnej Syrii za terrorystów.

Teraz „Turcy wycofali swoje obiekcje”, powiedział rzecznik francuskiego Ministerstwa Sił Zbrojnych. Dyplomata podkreślił, że plany są teraz ostatecznie uzgodnione.

„Podjęcie decyzji politycznej jest sukcesem dla całego NATO”, powiedział dziennikarzom minister obrony Litwy Raimundas Karoblis.

Przypomnijmy, plan dla Polski, Litwy, Łotwy i Estonii został opracowany na ich wniosek po aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję w 2014 r.

„Jako Sojusz stajemy w obliczu zagrożeń i wyzwań płynących ze wszystkich kierunków strategicznych. Agresywne zachowania Rosji stanowią zagrożenie dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa; terroryzm we wszystkich formach i przejawach pozostaje trwałym zagrożeniem dla nas wszystkich.

Podjęliśmy decyzje by zwiększyć gotowość naszych sił do odpowiedzi na każde zagrożenie, w każdej chwili, z każdego kierunku.

Odpowiadamy i będziemy odpowiadali w wyważony i odpowiedzialny sposób na rozmieszczanie przez Rosję nowych pocisków pośredniego zasięgu, które doprowadziło do upadku traktatu INF [Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu] i które stanowi istotne ryzyko dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego” – czytamy w Deklaracji Londyńskiej Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jagiellonia.org