„To dokładnie to, czego życzyłby sobie Władimir Putin: chce, żeby kraje europejskie znużyły się problematyką rosyjsko-ukraińską i od niej odwróciły. Jego celem jest uzyskanie zniesienia zachodnich sankcji uderzających w Rosję, przy jednoczesnym zachowaniu status quo na Krymie i w Donbasie”

– mówił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym francuskiemu dziennikowi „Le Figaro”.

Morawiecki podkreślił w rozmowie, że Europa Środkowa zdecydowanie lepiej rozumie problemy związane z Rosją i zagrożeniem płynącym ze strony wschodniej.

„Na Morzu Azowskim Rosja testuje cierpliwość UE. Ale miękką, pozbawioną zdecydowania, reakcję Europy na ten incydent można tłumaczyć również rozpoczęciem budowy rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 (…) Będąc położona blisko geograficznie, Polska dobrze rozumie sytuację Ukraińców. Chcielibyśmy, żeby również oni byli jak najbardziej niezależni wobec Rosji. Nie jest łatwo mieć takiego sąsiada!”

– podkreślał.

Premier podkreślił, że historia jest najlepszą nauczycielką i z niej Polska wyciąga wnioski dotyczące polityki wschodniej. Poltyk przypomniał francuskim odbiorcom, że po II wojnie światowej byliśmy zniewoleni przez Armię Czerwoną.

„Kraj nasz wraz z innymi społeczeństwami Europy Wschodniej ma poczucie, że region żyje w cieniu Moskwy, która tak naprawdę nigdy nie przestała być agresywna. Europa Zachodnia zawsze była osłaniana przed Rosją przez Europę Środkową; dlatego inaczej pojmuje te sprawy. Niemcy i Francja, które nie mają takiej historii, uważają dzisiaj Rosję jedynie za partnera gospodarczego i handlowego. Zapominają, że Rosjanie robią politykę, nawet wtedy, gdy zajmują się biznesem! Dla nich stosunki gospodarcze są przede wszystkim narzędziem w służbie celów geopolitycznych. Też bylibyśmy zachwyceni, gdybyśmy mieli unormowaną sytuację gospodarczą z Rosją! Ale do tego trzeba, żeby odrzuciła ona swoje imperialne ambicje i przestała atakować swoich sąsiadów, tak jak zrobiła to z Gruzją i z Ukrainą”

– przypominiał Morawiecki.

Źródło: wPolityce.pl, Fronda.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Morawiecki: Największym zagrożeniem dla Polski jest dziś Rosja

Morawiecki jasno o Rosji: Hybrydowa agresja przeciwko USA, Polsce i UE

Mateusz Morawiecki przypomniał słowa Lecha Kaczyńskiego: „Na początku była Gruzja, potem Ukraina, a później mogą być Polska i kraje bałtyckie”

Premier Morawiecki: „UE na szczycie przedłużyła sankcje wobec Rosji zgodnie z naszymi rekomendacjami”