Białoruś nie zamierza stać się częścią Rosji i nie będzie tworzyła wspólnego parlamentu z FR – oświadczył prezydent Alaksandr Łukaszenka podczas przemówienia w parlamenсie Białorusi – informuje portal Kommersant.ru powołując się na Belta.by.

„Nigdy nie zamierzaliśmy i nie będziemy częścią żadnego państwa, nawet braterskiej Rosji. Nikt na Białorusi nie zamierza zrzec się niepodległości i suwerenności tego kraju”.

Alaksandr Łukaszenka

Prezydent Republiki Białorusi

Prezydent powiedział też, że kwestia tzw. „map drogowych”, dotyczących  integracji z Rosją w ramach Państwa Związkowego jest na ostatnim etapie. Według niego kraje wciąż nie uzgodniły kwestii gazu i ropy.

PRZECZYTAJ:

Albo Zachód dogada się z Białorusią, albo na Bugu będzie rosyjska granica – amerykański think-tank Jamestown Foundation

Przypomnijmy, kilka dni temu ambasador Białorusi w Rosji Uładzimir Siamaszka na marginesie XIV międzynarodowej konferencji „Eurazjatycka integracja gospodarcza”, która odbyła się w Moskwie oświadczył, że Prezydent Republiki Białorusi Alaksandr Łukaszenka i prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin doszli do porozumienia w sprawie utworzenia wspólnego rządu i parlamentu Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.

„Prezydenci zgodzili się, że cele są ambitne i nie powinny się zmieniać. Jest to przejście do jednolitego ustawodawstwa podatkowego, utworzenie jednolitych rynków ropy, gazu i energii elektrycznej, utworzenie wspólnego parlamentu i rządu posiadającego pewne uprawnienia, gdy niepodległa Rosja i Białoruś nadają określone funkcje zarządcze powyżej przy obowiązkowym wdrożeniu. Takie zadanie jest teraz rozwiązywane”

– zaznaczył Uładzimir Siamaszka.

Siamaszka powiedział, że z 31 przygotowanych „map drogowych” w sprawie dogłębnej integracji 20 map „absolutnie skoordynowane” w trakcie ostatniego spotkania premierów obu krajów.

Przypomniał również, że ostateczna „integracja” Republiki Białorusi z Federacją Rosyjską, zgodnie z wcześniejszym planem, powinna mieć miejsce w 2021 r.

PRZECZYTAJ:

Łukaszenka: Jesteśmy na Polskę zawsze otwarci, to jeden z najbliższych nam krajów

Łukaszenka: Rosjanie zachowują się w sposób barbarzyński wobec nas

„Ukraina walczy o wolność”. Łukaszenka coraz bardziej boi się „ruskiego miru”

Putin chce pożreć Białoruś, Łukaszenka stoi na krawędzi przetrwania

Białoruś dąży do poprawy relacji z USA, aby przeciwdziałać wpływowi Rosji

Anschluss Białorusi. Rosja rozpoczęła proces wchłonięcia swojego zachodniego sąsiada – powstanie wspólny parlament i rząd

Rosja dąży do zniszczenia UE, Europa Środkowo-Wschodnia stała się przedmiotem agresji hybrydowej Kremla – eksperci