Rosyjska kampania propagandy i dezinformacji znacznie przybrała na sile, odkąd w 2014 roku Rosja anektowała Krym – powiedziała rzeczniczka NATO. Rosyjskie media, takie jak Sputnik i telewizja RT, publikowały w tym czasie fałszywe informacje – dodała.

Wykorzystywanie przez Kreml telewizji i internetu do szerzenia nieprawdziwych informacji budzi coraz większe obawy wśród wysokich rangą przedstawicieli NATO i Unii Europejskiej – pisze agencja Reutera.

ZOBACZ TAKŻE:

TVN: „Fabryka trolli” i wojna Rosji w internecie

„NATO stoi w obliczu znaczącego nasilenia rosyjskiej propagandy i dezinformacji, odkąd Rosja dokonała nielegalnej aneksji Krymu” – podkreśliła rzeczniczka Sojuszu północnoatlantyckiego Oana Lungescu w mailu.

Strona internetowa stworzona przez NATO w 2014 roku w odpowiedzi na zalew nieprawdziwnych informacji „dokumentuje 32 rosyjskie mity o NATO, regularnie wykorzystywane przez (portal) Sputnik, RT (dawniej: Russia Today) i inne media należące do rosyjskiego rządu lub przez niego kontrolowane” – dodała.

Najnowszy przykład szerzenia przez Rosję dezinformacji miał miejsce w lutym br., gdy rosyjski portal informacyjny life.ru opublikował sfabrykowane nagranie głosowe rzekomej rozmowy sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga z rosyjskim performerem, podającym się za prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę.

„Takiej rozmowy nigdy nie było, to oczywisty przykład dezinformacji” – zaznaczyła Lungescu.

Władze rosyjskie odrzucają oskarżenia, jakoby dążyły do ingerowania w wewnętrzne sprawy innych państw. Media państwowe w Rosji twierdzą, że nie działają jako propagandowa tuba Kremla, lecz jedynie prezentują alternatywny punkt widzenia ingnorowany często przez największe media na Zachodzie.

Jagiellonia.org / PAP

Zobacz TAKŻE:

Jak rozpoznać ruskiego trolla?

Tolerowanie rosyjskiej agentury w mediach jest samobójstwem dla Polski

Europarlament stawi czoła rosyjskiej propagandzie

Putinowskie trolle kochają Rosję za pieniądze

Rosyjski kanał telewizyjny wykorzystał do przedstawienia „kijowskich faszystów” kadry z Rosyjskiego marszu (foto, wideo)

Imperium kłamstwa (wideo)