„Sojusz Północnoatlantycki od blisko 70 lat stoi na straży pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu państw członkowskich leżących po obu stronach Atlantyku”

– powiedział szef polskiej dyplomacji podczas 55. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Tematyka tegorocznej konferencji obejmowała kwestie współpracy obronnej, sytuacji w Europie Południowo-Wschodniej czy aktualnych kryzysów w różnych regionach świata – wojny w Syrii i konfliktach w regionie Sahelu.

W dyskusji panelowej zatytułowanej „Defence Cooperation” z udziałem ministra Czaputowicza uczestniczyli również premier Norwegii Erna Solberg, minister do spraw Europy i zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian, minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland, minister spraw zagranicznych Japonii Taro Kono oraz senator USA Lindsey Graham.

W trakcie dyskusji minister Jacek Czaputowicz podkreślił znaczenie NATO i konieczność wzmacniania jego sił, zauważając, że współpraca transatlantycka jest teraz dla Europy ważniejsza niż była kiedykolwiek wcześniej.

„Państwa europejskie powinny skupić się na wzmacnianiu swoich zdolności obronnych poprzez zwiększenie wydatków na zbrojenia i ulepszanie współpracy operacyjnej, tak by połączone siły sojusznicze pod dowództwem NATO były gotowe do skutecznego działania wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba”

– ocenił szef polskiego MSZ.

W czasie swojego wystąpienia na temat przyszłości współpracy obronnej, minister Czaputowicz odniósł się również do polityki obronnej UE.

„Rozwój i wzmacnianie zdolności obronnych w ramach Unii Europejskiej powinno być procesem komplementarnym wobec współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego”

– wskazał.

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył przy tym, że w najbliższej przyszłości nie można mówić o budowaniu efektywnej „armii europejskiej” w oderwaniu od NATO i bez obecności wojsk amerykańskich.

Na marginesie Konferencji minister Jacek Czaputowicz spotkał się m. in. z głównym negocjatorem UE ds. Brexitu Michelem Barnierem, przewodniczącym Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego Davidem Harrisem, zastępcą sekretarza ds. energii USA Danem Brouillette, a także ministrem ds. federalnych i europejskich Bawarii Floriannem Herrmannem.

Przy okazji wizyty w Monachium szef polskiej dyplomacji rozmawiał także z Wysoką Przedstawiciel Federiką Mogherini na temat spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, które odbyło się w Warszawie w dniach 13-14 lutego br.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, organizowana od 1962 r., stanowi unikatowe i prestiżowe forum dyskusji w gronie najważniejszych przywódców światowych, parlamentarzystów i przedstawicieli świata nauki z Europy, USA i Rosji nt. aktualnych kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Źródło: gov.pl