Czekamy na pierwsze działania prezydenta Donalda Trumpa, jestem przekonany, że będzie to polityka wyważona – taka, jaką polityka Stanów Zjednoczonych -postrzeganych jako strażnik ładu i porządku na świecie – przez dziesięciolecia była – mówił podczas drugiego dnia 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prezydent Andrzej Duda. Wcześniej odbył spotkania dwustronne z nowym prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem oraz z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką.

Briefing prasowy Prezydenta podsumowujący monachijską konferencję

Na konferencji prasowej w ramach 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prezydent Andrzej Duda podkreślił, że z jego licznych rozmów z przedstawicielami różnych państw wynika, iż wszyscy, nie tylko w Europie, ale i poza nią, czekają jakie będą działania nowej administracji amerykańskiej.

– Powtarzam: działania, bo w sferze medialnej słyszeliśmy różne, często wypaczone, informacje. Pan prezydent Donald Trump do niedawna był biznesmenem, teraz jest politykiem. Pozwólmy mu spokojnie rozpocząć działalność – mówił prezydent.

Wyraził przekonanie, że linia polityczna Trumpa będzie, to „polityka wyważona, taka, jaką polityka amerykańska przez dziesięciolecia była”. Podkreślił, że USA są postrzegane jako „strażnik ładu i porządku na świecie, który w sposób poważny traktuje swoich sojuszników”.

Prezydent Duda dodał, że o tym właśnie rozmawiał z amerykańskim senatorem Johnem McCainem, który kilkakrotnie zapewniał go, że „bezpośrednie zaplecze prezydenta Trumpa, to ludzie bardzo poważni, z wielkim doświadczeniem politycznym, poważnie myślą o sojuszu USA i Europy oraz USA i NATO”. – Dziś wypowiedziane słowa wiceprezydenta Mike’a Pence’a jasno potwierdzają tę diagnozę – ocenił prezydent Duda.

Politycy rozmawiali o współpracy w ramach Trójmorza, na temat rozwoju infrastruktury transportowej w Europie Środkowo-Wschodniej oraz o interkonektorach gazowych. Prezydent Radew przyjął także od polskiego prezydenta zaproszenie do Wrocławia gdzie na początku lipca odbędzie się szczyt państw Trójmorza.
Przywódcy Polski i Ukrainy podczas spotkania rozmawiali głównie na temat sytuacji we wschodniej Ukrainie. – W Donbasie rosyjska armia atakuje oddziały ukraińskie, nie może być dyskusji o zniesieniu sankcji – podkreślił prezydent Andrzej Duda relacjonując spotkanie z ukraińskim przywódcą. Powiedział dziennikarzom, że Poroszenko opisywał mu sytuację jaka panuje w tej chwili w Donabasie.

Jak podkreślił, „cały czas trwają starcia z separatystami”. – Pan prezydent mówił, że to są regularne jednostki rosyjskie, więc nie oszukujmy się, ale to jest po prostu rosyjska armia, która tam atakuje oddziały ukraińskie – powiedział Andrzej Duda.

– W związku z tym – podkreślił prezydent – nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że „nie może być dyskusji o jakimkolwiek zniesieniu sankcji wobec Rosji do czasu dopóki nie zostaną zrealizowane porozumienia mińskie”. – Nad tym powinniśmy razem pracować oczywiście wspierając tych, którzy bezpośrednio w tym formacie porozumień mińskich uczestniczą – zaznaczył. >> CZYTAJ WIĘCEJ

Prezydent Andrzej Duda przesłanie dla Ukrainy sformułował podczas swojej wizyty w Kijowie i powtórzył je podczas spotkania z Poroszenką pod koniec ubiegłego roku w Warszawie: „Polska jest rzecznikiem euroatlantyckiego wyboru Ukrainy, ale także oczekuje od Ukrainy stabilności wewnętrznych, reform państwa, partnerstwa z Polską jeśli chodzi o politykę historyczną i zbliżania w rozumieniu społecznym”.
Organizowana od początku lat 60. konferencja bezpieczeństwa w Monachium (MSC) uznawana jest za jedno z największych i najważniejszych międzynarodowych spotkań poświęconych problematyce obronności i bezpieczeństwa.

Jagiellonia.org / Prezydent.pl /PAP