Peczerski Sąd Rejonowy w Kijowie odmówił zastosowania środków zapobiegawczych – całodobowego aresztu domowego – na czas śledztwa w sprawie byłego prezydenta Gruzji przez przywódcę partii „Ruch Nowych Sił” Micheiła Saakaszwilego.

Odpowiednią decyzję podjął 11 grudnia przewodniczący sędzia Larisa Cokol. Tak więc, sąd nie poparł wniosku prokuratury, która zażądała takiego środka zapobiegawczego.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Saakaszwili powiedział, że „nie ma ambicji prezydenckich, ale ma na celu zniszczenie obecnego oligarchicznego systemu rządów” na Ukrainie.

Przypomnijmy, że 8 grudnia w Kijowie został zatrzymany przywódca „Ruchu Nowych Sił”, były prezydent Gruzji Micheił Saakaszwili, który kilka miesięcy temu stał na czele antykorupcyjnych protestów w stolicy Ukrainy.

Skorumpowany postsowiecki aparat administracyjny dokłada wszelkich starań, aby utrzymać swój monopol na władzę w Ukrainie. Właśnie dlatego od kilku lat rządzący reżim usuwa z organów ścigania zespół niezależnych reformatorów nie związanych z postsowietskim układem, przedstawiciele którego są w stanie wyrządzić znaczną szkodę korupcyjnemu modelowi administracji publicznej.

W dniu 29 marca 2016 r. został odwołany niezależny od władz zastępca prokuratora generalnego Dawid Sakwarelidze. 10 listopada 2016 r. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odwołał ze stanowiska gubernatora Obwodu odeskiego Micheiła Saakaszwilego. 14 listopada 2016 r. ogłosiła decyzję o odejściu z urzędu szef ukraińskiej policji narodowej Chatia Dekanoidze. Oprócz tego, ukraińskie organy ścigania rozpoczęły sprawy karne przeciwko szefowi „Centrum przeciwdziałania korupcji” Witalijowi Szabuninowi.

Pod koniec listopada 2017 r., w trakcie trwających protestów antykorupcyjnych, do przestrzeni publicznej przedarła się informacja o konfrontacji między Narodowym Biurem Antykorupcyjnym, z jednej strony, i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy wraz Prokuraturą Generalną Ukrainy, z drugiej strony.

7 grudnia Rada Najwyższa Ukrainy odwołała ze stanowiska przewodniczącego parlamentarnej komisji ds. walki z korupcją deputowanego partii Samopomoc Jehora Sobolewa, który był jednym z najbardziej aktywnych liderów ukraińskiej walki z korupcją.

W centrum Kijowa trwają protesty przeciw korupcji, bezprawiu i selektywnej sprawiedliwości ze strony postsowietskich władz na Ukrainie.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Wielotysięczne protesty przeciw korupcji w Kijowie. Organizatorzy ogłosili swoje żądania

Skorumpowany ukraiński układ walczy o przetrwanie