Grupa uderzeniowa floty amerykańskiej na czele z lotniskowcem USS Harry S. Truman, z 11 kwietnia przemieści się ze stanu Wirginia do basenu Morza Śródziemnego w celu rozmieszczenia na Bliskim Wschodzie i w Europie – informuje Stars & Stripes.

Do grupy należą także krążownik rakietowy „Normandy”, niszczyciele rakiet „Arleigh Burke”, „Blakeley”, „Forrest Sherman” i „Farragut”. Dołączy do nich niszczyciele „Jason Dunham” i „Sullivans”.

10 kwietnia amerykański niszczyciel „Donald Cook”, wyposażony w 60 pocisków Tomahawk, zbliżył się do Syryjskiego miasta Tartus.

Pentagon potwierdził już informacje o nadchodzącej kampanii.

PRZECZYTAJ:

Trump: Putin, Rosja oraz Iran odpowiadają za wspieranie Zwierzęcia Asada

9 kwietnia Trump oświadczył o zbliżającej się ważnej decyzji Białego Domu w sprawie ukarania organizatorów ataku chemicznego w Syrii. Obiecał podjąć decyzję w ciągu doby lub dwóch dni.

Jak informowaliśmy wcześniej prezydent USA Donald Trump oświadczył, że prezydent Syrii Baszszar al-Asad słono zapłaci za atak chemiczny, przeprowadzony przez jego wojska w mieście Duma. Nazwał również syryjskiego przywódcę „zwierzęciem” oraz oskarżył Rosję i Iran o wspieranie go.

„Wielu zginęło, w tym kobiety i dzieci, w bezmyślnym ataku CHEMICZNYM w Syrii. Miejsce okrucieństwa jest zablokowane i otoczone przez wojsko syryjskie, powodując, że jest całkowicie niedostępne dla świata zewnętrznego. Prezydent Putin, Rosja oraz Iran odpowiadają za wspieranie Asada. Słono za to zapłaci”

– napisał Trump na Twitterze.

USA oskarżają Rosję i jej pachołka – zbrodniarza wojennego Baszszara al-Asada o atak chemiczny na syryjskie miasto Duma. Departament Stanu podkreślił, że Rosja „naruszyła swoje zobowiązania wobec Organizacji Narodów Zjednoczonych jako gwaranta porozumień pokojowych” i zakwestionowała zaangażowanie Kremla w położenie kresu kryzysowi w Syrii – informuje „Agence France Presse”.

„Reżim Asada i jego zwolennicy powinni zostać pociągnięty do odpowiedzialności, wszelkie dalsze ataki należy natychmiast zatrzymać. Rosja, z jej nieugiętym poparciem dla reżimu, jest ostatecznie odpowiedzialna za te bestialskie ataki”

– oświadczyła rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Heather Nauert.

Według niej Stany Zjednoczone dołożą wszelkich starań, aby ukarać sprawców ataków.

„Raporty te, jeśli zostaną potwierdzone, są szokujące i będą wymagały natychmiastowej reakcji ze strony społeczności międzynarodowej”

– powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu.

Ponadto Stany Zjednoczone wezwały Rosję, aby „natychmiast zaprzestała udzielać wyraźnego wsparcia” Damaszku i „współpracowała ze społecznością międzynarodową, aby zapobiec dalszym barbarzyńskim atakom z wykorzystaniem broni chemicznej”.

Wcześniej agencja prasowa „Agence France Presse” poinformowała, że co najmniej 150 osób zginęło w wyniku zatrucia gazami bojowymi we Wshodniej Gucie. „Syryjska Obrona Cywilna”, znana również jako „Białe Hełmy” stwierdza, że w wyniku ataku chemicznego ponad 1000 osób odniosło obrażenia. 150 zgonów zostało już potwierdzonych. Twierdzą, że przyczyną zatrucia jest sarin, który znajdował się w bombie beczkowej, która została wyrzucona z helikoptera.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Rosja głównym zagrożeniem dla Europy – Pentagon

USA gotowe wymierzyć cios w reżim Asada. Rosja grozi odwetem

Marek Budzisz: Wojna rosyjsko-amerykańska coraz bliżej?

Stany Zjednoczone rozważają możliwość ataku na oddziały i sojuszników Asada

Wielka Brytania i USA uderzą w wojska Asada, jeśli udowodnią użycie broni chemicznej

Świat stoi na krawędzi globalnego konfliktu – wnioski Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

„Sprzeczności są pogłębiane”: dyplomata powiedział o zagrożeniu „wojny światowej”

Ekspansja zła. Rosja wzmacnia śródziemnomorską eskadrę