– Polska na tle Europy Zachodniej jawi się jako ostatni bastion cywilizacji europejskiej – mówi prof. Marek Chodakiewicz w rozmowie z Tygodnikiem Solidarność. Jest on pracownikiem prestiżowego The Institute of World Politics. Ta waszyngtońska uczelnia kształci głównie dyplomatów, pracowników wywiadu, kontrwywiadu, a także specjalistów od obronności.

„Po pierwsze Polska najlepiej ze wszystkich państw Europy Środkowo-Wschodniej przetrwała komunizm. (…) Do tego dochodzi wielka legenda Solidarności i polski papież św. Jan Paweł II. (…) Po trzecie Polacy nie kolaborowali z III Rzeszą i nie mają traumy z tego powodu. Każdy uczciwy wie, że gadanie o „współodpowiedzialności z Holocaust Polaków” jest dezinformacją i próbą szantażu moralnego”

– mówi.

Co predestynuje Polski do odgrywania większej roli niż dotychczas?

„Samoświadomość. Jednoznaczny patriotyzm. Wiara bez apologii. W postmodernistycznym świecie moralnego relatywizmu Polska jawi się jako oaza normalności, ostatni bastion cywilizacji zachodniej w Europie. (…) Możemy przytulić Szwedów, Niemców i wszystkie inne ofiary multi-kulti”

Co działa przeciw Polsce? W sytuacji, gdy Polska dąży do zbliżenia z USA, brakuje odpowiedniej soft power.

„Nie ma w Waszyngtonie wielu wpływowych polskich przedstawicieli, którzy orędowaliby za tym, aby tym partnerem stała się Polska”

– zaznacza.

źródło: Tygodnik Solidarności / wPolityce.pl