„Sojusz Północnoatlantycki otrzymał niespodziankę: armia USA szczegółowo przedstawiła plany dot. wzrastania wydatków wojskowych w Europie o 1,4 mld dolarów dla wsparcia nowych inicjatyw NATO w zakresie uzupełnienia luk wojskowych, – informuje Carol E. Lee i Julian E. Barnes w The Wall Street Journal. – Plan Waszyngtona, ogłoszony w czasie, gdy NATO usiłuje wykonać wymagania prezydenta Trumpa, dot. bardziej aktywnej działalności antyterrorystycznej i zwiększenia europejskich wydatków wojskowych, jest sprzeczny z groźbami Trumpa, dot. obcięcia wsparcia wojskowego dla Europy”.

„Wiadomość ta przyszła w środę, kiedy to sekretarz stanu USA Rex Tillerson powiedział, że Trump planuje przekazać Europie ostre orędzie o konieczności zwiększenia wojskowych wydatków na spotkaniu z przywódcami NATO, zaplanowanym na czwartek, – mówi się w artykule. – Tillerson powiedział dziennikarzom, podróżującym samolotem prezydenta USA, że Trump „rzeczywiście chce, aby państwa członkowskie zwiększyły wysiłek i całkowicie wywiązały się ze swoich obowiązków, dot. podziału obciążenia [wydatków wojskowych].

Tillerson przypomniał o pragnieniu administracji, aby członkowie sojuszu osiągnęli postawiony przez NATO cel – doprowadzenie wydatków na obronę do 2 % PKB. Chociaż wiele państw członkowskich uważa wytyczne NATO o podziale wydatków za cel ciężko osiągalny, administracja Trumpa jednak przedstawia je jako ostre wymaganie”, – przekazują autorzy.

Sądzę, że można oczekiwać, że prezydent obejdzie się z nami w sposób bardzo surowy, powie: „Patrzcie, USA wydają 4%. Robimy dużo”, – powiedział Tillerson. – Amerykański naród dużo robi dla waszego bezpieczeństwa i naszego wspólnego bezpieczeństwa. Musicie zadbać o to, by również wykonywać to, co należy do was, dla waszego bezpieczeństwa”.

„Do uwag Tillersona europejskie dowództwo USA, które sprawuje opiekę nad amerykańskimi operacjami wojskowymi w Europie, poinformowało, że w następnym roku wyda 4,8 mld dolarów, po 3,4 mld, – mówi się w artykule. Ten plan jest częścią zaproponowanego przez administrację Trumpa budżetu ogłoszonego w tym tygodniu”.

„Pokazuje to oddanie Stanów Zjednoczonych Europie, – skomentował generał porucznik Ben Hodges, dowódca armii USA w Europie. – To powinno raz i na zawsze zlikwidować wszystkie wątpliwości naszych sojuszników i potencjalnych wrogów o to, na ile niepokoi nas stabilność i bezpieczeństwo w Europie i co jesteśmy w stanie zrobić, aby powstrzymać Rosję i każdego innego potencjalnego wroga”.

Jagiellonia.org / The Wall Street Journal

ZOBACZ TAKŻE:

W Pentagonie Rosja na jednej liście z terrorystami

Szef FBI przyznał, że „Rosja jest największym zagrożeniem dla każdego narodu na Ziemi”

„Rezun i morderca”: McCain dał ostrą opinię Putinowi (WIDEO)

O zgodzie pomiędzy USA a Federacją Rosyjską nie ma nawet mowy

USA będą stanowczo reagować na agresję Kremla na Ukrainie

USA przesuną swoje siły celem obserwacji dużych ćwiczeń wojskowych Rosji

Nowa współpraca USA-Chiny! Czy zmieni się oblicze współczesnego świata?

Trump znów upokorzył Putina. W państwach bałtyckich będą amerykańskie rakiety!