Sekretarz stanu USA Antony Blinken przeprowadził rozmowę telefoniczną z unijnym dyplomatą Josepem Borrellem, podczas której dogadali się o koordynacji swoich działań z NATO i partnerami europejskimi w reakcji na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie – informuje serwis internetowy Departamentu Stanu USA.

Wspólne działania powinny być wspólną reakcją na agresję Kremla w przypadku inwazji na pełną skalę. Będą szybkie, twarde i skoordynowane, podkreślił Blinken.

Z kolei Josep Borrell poinformował sekretarza stanu USA o wynikach nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE, które odbyło się 14 stycznia. W swoim wpisie na Twitterze europejski dyplomata zwrócił też uwagę na koordynację wspólnych działań z partnerami amerykańskimi.

„Wysoki Przedstawiciel Borrell i Sekretarz Stanu Blinken potwierdzili swoje poparcie dla suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy oraz zauważyli potrzebę deeskalacji i pełnego wdrożenia porozumień mińskich przez Rosję. Dokonali przeglądu trwających przygotowań do środków powstrzymujących i ostrej reakcji międzynarodowej, która miałaby poważne konsekwencje dla Rosji w przypadku jakiejkolwiek dalszej agresji na Ukrainę” – czytamy w komunikacie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS).

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ: