Status członka Programu Rozszerzonych Możliwości NATO pomoże Ukrainie, która znajduje się na pierwszej linii walki o wolność w Europie, wzmocnić współpracę ze strukturami Sojuszu Północnoatlantyckiego i z czasem stać się pełnoprawnym członkiem NATO – powiedziała Marcy Kaptur, kongreswoman USA podczas piątkowej online-dyskusji na Forum Bezpieczeństwa w Kijowie, informuje wpływowy ukraiński tygodnik „Dzerkało Tyżnia”.

„W zeszłym tygodniu dowiedziałam się, że NATO przyznało Ukrainie nowy status członka Programu Rozszerzonych Możliwości NATO, co pomoże Ukrainie wzmocnić współpracę w dziedzinach wymiany informacji i wspólnych ćwiczeń, a także współpracy dyplomatycznej na najwyższym szczeblu ze strukturami NATO. I mam nadzieję, że z czasem Ukraina stanie się pełnoprawnym członkiem NATO”.

Marcia Carolyn „Marcy” Kaptur

Kongreswoman Stanów Zjednoczonych

PRZECZYTAJ:

Ukraina może ubiegać się o członkostwo w NATO. Terytoria okupowane nie są przeszkodą – amerykański dyplomata

Przypomnijmy, 12 czerwca br. Ukraina otrzymała status członka Programu Rozszerzonych Możliwości (Enhanced Opportunity Partner, EOP) Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Celem Programu jest wspieranie i pogłębianie współpracy między sojusznikami i partnerami, którzy wnieśli znaczący wkład w operacje i misje kierowane przez NATO. Jako partner ds. Rozszerzonych Możliwości Ukraina będzie korzystać z pogłębionego dostępu do programów interoperacyjności i ćwiczeń oraz dostępu do szerszej wymiany informacji – dodano. Oprócz Ukrainy partnerami Programu Rozszerzonych Możliwości NATO są Australia, Finlandia, Gruzja, Jordania i Szwecja.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

NATO: Obrona Ukrainy jest obroną nas samych

Amerykański generał: Ukraińscy żołnierze walczą z Rosją, broniąc nas wszystkich

Kurt Volker: okupacja części Ukrainy i Gruzji nie jest przeszkodą dla członkostwa w NATO

USA: Ukraina i Gruzja są długoterminowymi bastionami chroniącymi Zachód przed agresją Rosji

Wicemarszałek Senatu RP: Ukraińscy żołnierze bronią Europy i Polski przed rosyjskim imperializmem