Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych – minister Zbigniew Rau i sekretarz stanu USA Antony Blinken – po raz kolejny w ostatnich tygodniach, rozmawiali na temat sytuacji bezpieczeństwa w Europie wywołanej napięciami wokół Ukrainy, poinformował rzecznik prasowy MSZ Łukasz Jasina.

Spotkanie służyło wymianie ocen po zeszłotygodniowych rozmowach z Rosją przeprowadzonych przez Stany Zjednoczone i NATO oraz w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Minister Zbigniew Rau, jako aktualny przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, podkreślił, że jest gotowy ożywić debatę nt. bezpieczeństwa europejskiego na tym forum i poinformował o konsultacjach prowadzonych przez Polskę z państwami OBWE w Wiedniu. Sekretarz Blinken zapewnił o poparciu dla inicjatyw zmierzających do znalezienia odpowiedzi dyplomatycznej na obecny kryzys w Europie.

Ministrowie zgodzili się, że pozostając otwartym na dalsze rozmowy z Rosją, należy być przygotowanym na różne scenariusze rozwoju sytuacji. Omówili ewentualne kroki odpowiedzi na wypadek eskalacji kryzysu.

Źródło: GOV.pl

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1483110845777432583

PRZECZYTAJ:

Dojdzie do spotkania Duda-Zeleński. Prezydenci omówią odpowiedź na „bezczelne” żądania Moskwy