Uruchamiamy procedury, które nie dopuszczą ludzi zachowujących skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski – zapowiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Szef MSZ mówił dziś w TVP1 o relacjach polsko-ukraińskich. Podkreślił, że Polska nie może się zgodzić na narrację, z której wynika, że kwestie historyczne mają symetrię.

– Nie możemy się zgodzić na to, aby zrównać działalność UPA z działalnością Armii Krajowej. Nawet jeśli po naszej stronie możemy doszukać się jakichś incydentów, to nigdy po stronie AK nie doszukamy się morderstw na taką wielką skalę, jakie zostały dokonane na Wołyniu. Tutaj nie ma symetrii. Musimy jednoznacznie tę kwestię wskazać. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, to uruchamiamy w tej chwili procedury, które nie dopuszczą ludzi, zachowujących skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski

– powiedział Witold Waszczykowski.

Minister wyjaśnił, że ludzie, którzy ostentacyjnie zakładają mundury SS Galizien, do Polski nie wjadą.

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że chodzi również o osoby, które są zaangażowane w sposób administracyjny, które np. nie dopuszczają do kontynuowania ekshumacji oraz do kontynowania renowacji miejsc kultu polskiego.

Jagiellonia.org / RIRM