W poniedziałek, na zaproszenie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z wizytą w Polsce przebywał minister obrony narodowej Ukrainy gen. armii Stepan Połtorak.

– Nasze rozmowy dotyczyły współdziałania przemysłów obronnych, ale także współdziałania w zakresie szkoleń, ćwiczeń i współpracy wojskowej. Polska jest jedynym krajem, który podpisał z Ukrainą porozumienie o współpracy wojskowej

– powiedział po spotkaniu na konferencji prasowej szef MON Antoni Macierewicz.

Minister Macierewicz podkreślił w swojej wypowiedzi, że ukraińska delegacja jest w Polsce m.in. po to, by uczcić polską niepodległość. – Minister Połtorak przybył specjalnie dla uczczenia polskiej niepodległości, Bitwy Warszawskiej, tego wielkiego zwycięstwa jakie odnieśliśmy nad bolszewikami wspólnie, bo oddziały ukraińskie walczyły wraz z wojskami polskimi – mówił szef MON.

– Podczas dzisiejszego spotkania omówiliśmy sprawy bezpieczeństwa w Europie i świecie. Poinformowałem ministra Antoniego Macierewicza o sytuacji na Ukrainie, o zagrożeniach jakie nieustannie istnieją ze strony Rosyjskiej Federacji. Omówiliśmy sprawy związane z poprawą współpracy sił zbrojnych Polski i Ukrainy. Omówiliśmy też kwestie związane ze współpracą przemysłów obronnych oraz te, które dotyczą funkcjonowania wielonarodowej brygady – mówił minister S. Połtorak.

Minister Połtorak złożył na ręce szefa polskiego MON podziękowania za dotychczasową pomoc i współpracę. – Chciałem potwierdzić że Polska jest, była i zawsze będzie strategicznym partnerem dla Ukrainy. Narodowi polskiemu chciałem przekazać podziękowanie za wsparcie Ukrainy w trudnym czasie. Ukraina się zmieniła. Ukraina jest krajem europejskim. Ukraina była i pozostanie niepodległa. Dziękuję panu ministrowi za wsparcie, za pomoc i za bardzo dobre relacje.

Wieczorem ministrowie Polski i Ukrainy złożyli kwiaty na grobie gen. Bezruczki, który – jak podkreślał na konferencji minister Antoni Macierewicz – bronił polskich granic i dowodził obroną w kluczowych punktach atakowanych przez bolszewików w 1920 roku.

Jagiellonia.org / mon.gov.pl