– Polska stoi po stronie Ukrainy, gdyż broni ona Europy; bez Ukrainy Europa nie będzie pełnowartościowa – oświadczył minister Antoni Macierewicz podczas obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy w Kijowie 24 sierpnia 2017 roku.

Minister Macierewicz był gościem obchodów na zaproszenie ministra obrony Ukrainy gen. armii Stepana Poltoraka i obserwował uroczystą defiladę pododdziałów sił zbrojnych Ukrainy. W międzynarodowej paradzie wojskowej uczestniczyły pododdziały z: Gruzji, Kanady, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, USA, Litwy, Polski (pododdział wydzielony z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, afiliowany do Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady z dowództwem w Lublinie) oraz poczty sztandarowe – z Estonii, Łotwy, Rumunii.

Tego dnia w Kijowie na szczycie politycznym spotkali się szefowie resortów obrony państw NATO: Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Estonii, Turcji, Czarnogóry oraz Mołdawii i Gruzji.

– Warto sobie uświadomić, że dzisiejsza uroczystość zgromadziła obok Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych ministrów obrony od Estonii, aż po Turcję, a więc cała wschodnia flanka NATO się tu zgromadziła, żeby jasno pokazać, że niepodległość Ukrainy jest dla nas wszystkich ważna – powiedział minister Antoni Macierewicz podczas spotkania z mediami. – Odbudowa całości terytorialnej Ukrainy jest absolutnie koniecznym warunkiem przywrócenia ładu międzynarodowego w Europie – dodał szef MON.

Obecni na Ukrainie ministrowie obrony złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Euromajdanu 2014 na ulicy Niebiańskiej Sotni w Kijowie.

Podczas zamkniętej części obchodów na terenie Soboru Mądrości Bożej zorganizowanych przez prezydenta Ukrainy, minister Macierewicz rozmawiał także z premierem Wołodymyrem Hrojsmanem, Szefem Sztabu Generalnego Wiktorem Mużenką, wicepremier Ukrainy Iwanną Kłympusz-Cyncadze, patriarchą kijowskim Filaretem oraz przedstawicielami Polonii ukraińskiej.

Ostatnim punktem programu pobytu ministra Antoniego Macierewicza w Kijowie było spotkanie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem, ministrem obrony narodowej Stepanem Połtorakiem oraz ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinem. Omówiono kwestie związane z bardzo intensywną współpracą w dziedzinie obronności między oboma państwami, której najlepszym przykładem jest litewsko-polsko-ukraińska brygada LitPolUkrBrig stacjonująca w Lublinie. Minister Macierewicz podkreślił, że bez wolnej, suwerennej i zachowującej pełną integralność terytorialną Ukrainy Europa będzie niekompletna i nie będzie możliwa budowa trwałego systemu bezpieczeństwa. Przypomniał, że Polska będzie wspierać Ukrainę, ponieważ jej wojna w Donbasie jest w istocie wojną w obronie Europy. Omawiano także kwestię wspólnych ćwiczeń wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej, w zakresie przygotowań i pełnionych przez nią dyżurów bojowych w ramach Grup Bojowych Unii Europejskiej. Prezydent Poroszenko wyraził wdzięczność za nieodmienne wsparcie suwerenności Ukrainy przez Polskę, a także za udział wojsk polskich w uroczystej paradzie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Rozmówcy poruszyli także kwestię integracji europejskiej Ukrainy oraz perspektyw jej wstąpienia do NATO, a także zasług, jakie w tej sprawie położył prezydent Lech Kaczyński. Odwołali się do postanowień Szczytów NATO w Bukareszcie i w Warszawie, odpowiednio w 2008 i 2016 roku. Zwrócili także uwagę na podobieństwo wątków przemówień, jakie prezydent Andrzej Duda oraz minister Macierewicz wygłaszali z okazji Święta Wojska Polskiego i tymi, które przedstawił na Majdanie prezydent Poroszenko, świadczące o takim samym postrzeganiu regionalnego kontekstu międzynarodowego i zagrożeń płynących ze strony Rosji. Minister Macierewicz podziękował za oprawę artystyczną kijowskich obchodów oraz podkreślenie przez stronę ukraińską udziału Wojska Polskiego.

W dalszej części spotkania dyskutowano kwestie związane z dalszym rozwojem współpracy przemysłowo-technicznej w dziedzinie obronności, ze szczególnym uwzględnieniem prac badawczo-rozwojowych. Po części plenarnej, minister Antoni Macierewicz odbył jeszcze półgodzinną rozmowę w cztery oczy z prezydentem Poroszenką.

Po spotkaniu ministrowie obrony Polski i Ukrainy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej, podczas której minister obrony Ukrainy powiedział:

– Chciałbym podziękować panu ministrowi Macierewiczowi za to, że robi wszystko aby współpraca między naszymi krajami była na najwyższym poziomie. Dziękuje za obecność na Ukrainie w Dniu Niepodległości Ukrainy. Cieszymy się, że mamy takiego sąsiada, który w sytuacjach dla nas trudnych jest nam gotów służyć pomocą, wyciągać swą dłoń z pomocą.

Generał Półtorak przypomniał: – 15 sierpnia byłem w Warszawie na Święto Wojska Polskiego w dzień rocznicy Bitwy Warszawskiej i byłem pod wielkim wrażeniem tradycji i pielęgnowania historii przez Polaków, a także ich pozytywnego stosunku do Ukrainy. Podczas spotkania w Warszawie oraz dzisiaj omówiliśmy ważne sprawy. Pierwsza to rozszerzenie współpracy w sferze wojskowej: wspólne ćwiczenia, przygotowania i wymiana doświadczeń. Druga ważna kwestia to bardzo ważna współpraca przemysłów zbrojeniowych. Trzecia sprawa to przyszłość naszej wspólnej polsko litewsko ukraińskiej brygady. Zakończyliśmy jej formowanie. Trzeba przejść do kolejnego etapu – wspólnych ćwiczeń. A najważniejszą rzeczą, którą postanowiliśmy to przejść od słów do czynów – podsumował generał.

Minister Macierewicz odniósł się do wydarzeń na Ukrainie sprzed 26 lat: – Chcę jasno powiedzieć, że było dla mnie wielkim zaszczytem i przyjemnością móc uczestniczyć w dzisiejszym Święcie Niepodległości i obserwować defiladę, którą prowadził generał Półtorak. Tak się złożyło, że 26 lat temu, wtedy gdy nastąpiła deklaracja niepodległości Ukrainy byłem ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego, który jako pierwszy tą niepodległość uznał. Dzisiaj jestem ministrem obrony w rządzie pani Beaty Szydło i z olbrzymim wrażeniem oglądałem wojsko ukraińskie pod kierownictwem generała Półtoraka.

Odnosząc się do rezultatów wizyty w Kijowie szef MON podkreślił: – Wielkie wrażenie wywołało na mnie przemówienie prezydenta Poroszenko, którego nie waham się nazwać historycznym. Z radością widziałem na trybunie honorowej przedstawicieli całej flanki wschodniej NATO od Estonii aż po Turcję przy obecności sekretarza obrony USA Jamesa Mattisa. Sądzę, że dobrze byłoby gdybyśmy w takim formacie częściej się spotykali. To byłby jeszcze jeden praktyczny wniosek z dzisiejszego spotkania.

Kwestią, którą jeszcze omówiliśmy dzisiaj również z prezydentem Poroszenko była współpraca naszych przemysłów obronnych, gdzie zdecydowaliśmy o utworzeniu wzajemnych organów, komitetów wykonawczych (…) Prezydent Poroszenko i minister Połtorak wyrazili zgodę na udział wojsk ukraińskich w ćwiczeniach Grupy Bojowej Unii Europejskiej wydzielonej przez państwa Grupy Wyszehradzkiej w przyszłym roku, za co serdecznie dziękuję, bo to jest istotny krok naprzód we współpracy Ukrainy z Unią Europejską i partycypacji Ukrainy w działaniach obronnych UE, co dla Polski jest bardzo ważne – powiedział minister Macierewicz.

W stolicy Ukrainy szef MON uczestniczył również w dotyczących współpracy wojskowej rozmowach dwustronnych – z ministrem obrony Republiki Turcji Nurettin Canikli oraz z ministrem obrony Republiki Litewskiej Raimundasem Karoblisem.

Rozmowy w ministrem obrony narodowej Turcji dotyczyły przede wszystkim perspektyw współpracy przemysłów zbrojeniowych obu państw. Dyskutowano możliwość udziału tureckiego przemysłu w programach Homar i Narew, a także możliwości modernizacji polskich śmigłowców Mi-17 w oparciu o możliwości tureckiego przemysłu. Strona turecka złożyła ministrowi Antoniemu Macierewiczowi zaproszenie do złożenia wizyty w Ankarze w celu omówienia dalszych szczegółów. Innym tematem rozmów były kwestie związane z bezpieczeństwem flanki wschodniej i południowej, w szczególności wciąż narastające na terytorium Turcji zagrożenie terrorystyczne.

***

24 sierpnia 1991 roku Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła Akt Niepodległości, zatwierdzony następnie w ogólnokrajowym referendum 1 grudnia 1991 roku, a 2 grudnia 1991 roku Polska jako pierwszy kraj uznała niepodległość Ukrainy.

14 sierpnia 2017 roku na zaproszenie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z wizytą w Polsce przebywał minister obrony narodowej Ukrainy gen. armii Stepan Połtorak. Rozmowy ministrów dotyczyły współdziałania przemysłów obronnych i współdziałania w zakresie szkoleń, ćwiczeń i współpracy wojskowej. Ministrowie Polski i Ukrainy złożyli również kwiaty na grobie gen. Bezruczki.

Polska jest jedynym krajem, który podpisał z Ukrainą umowę o współpracy wojskowej (2 grudnia 2016 roku).

Jagiellonia.org / mon.gov.pl