Propaganda, szpiegostwo, sabotaż i ataki cybernetyczne – to tylko niektóre ze środków, którymi Rosja stara się realizować swoją politykę zagraniczną. Do tego robi to coraz bardziej agresywnie, starając się wpłynąć na sytuację w całej Europie i w Wielkiej Brytanii – uważa szef brytyjskiego kontrwywiadu Andrew Parker, który udzielił wywiadu dziennikarzom „Guardiana”.

Rozmowa Parkera to pierwszy wywiad prasowy szefa MI5 w 107-letniej historii brytyjskiego kontrwywiadu. Jego zdaniem w momencie, gdy uwagę światowej opinii publicznej przykuwa sprawa islamistów, inne kraje zaczynają stanowić coraz większe zagrożenie dla pokoju w Europie. Wśród nich wyróżnia się zwłaszcza Rosja.

Szef MI5 dodał, że Moskwa dysponuje wciąż wieloma szpiegami na terenie Zjednoczonego Królestwa, ich działalność różni się jednak od tej z czasów zimnej wojny. Cele Rosji to obecnie pozyskiwanie danych wojskowych, informacji na temat infrastruktury przemysłowej, ekonomii, a także polityki rządu.

– Rosja wydaje się definiować swoje działania stawiając się w opozycji do Zachodu. Można dostrzec do czego dąży obserwując wydarzenia na Ukrainie lub w Syrii. Jednak o wielu akcjach Moskwy, jak chociażby cyberataki, nie mówi się – podkreślił Andrew Parker.

Jagiellonia.org / Niezalezna.pl