Były prezydent Gruzji oraz były przewodniczący administracji obwodowej ukraińskiego miasta Odessy wylądował na Okęciu, po czym odjechał w nieznanym kierunku.

Strona ukraińska utrzymuje, że nie doszło do deportacji, ale do readmisji, czyli „cofnięcia obcokrajowca do tego państwa, z terytorium którego nielegalnie przekroczył granicę”.

W internecie pojawiło się wideo, na którym widać gruzińsko-ukraińskiego polityka na Okęciu. Saakaszwili udzielił dziennikarzowi Patrykowi Michalskiemu z radia RMF FM zdawkowego wywiadu.

Powiedział między innymi, że został bardzo dobrze przyjęty przez stronę polską. Oskarżył też władze Ukrainy o „skandaliczne zachowanie”, którego finałem było jego „porwanie”. Na lotnisku polityk pojawił się w towarzystwie posłanki Małgorzaty Gosiewskiej.

„Kocham Polskę, ale moja walka odbywa się na Ukrainie i w Gruzji” – stwierdził. Na pytanie o następne kroki odpowiedział tylko „będzie dobrze, wygramy tę bitwę”.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, pytane o sprawę, milczy.

Ex-prezydent Gruzji, twórca ukraińskiej partii politycznej „Ruch Nowych Sił” stał się realnym zagrożeniem dla oligarchicznego, skorumpowanego i niewydolnego systemu rządów obecnej głowy państwa, Petro Poroszenki. I dlatego został „poproszony do wyjścia”.

Źródło: Kresy24.pl

KOMENTARZ

W centrum Kijowa okresowo wybuchają protesty przeciw korupcji, bezprawiu i selektywnej sprawiedliwości ze strony postsowietskich władz na Ukrainie.

Skorumpowany postsowiecki aparat administracyjny dokłada wszelkich starań, aby utrzymać swój monopol na władzę w Ukrainie. Właśnie dlatego od kilku lat rządzący reżim usuwa z organów ścigania zespół niezależnych reformatorów nie związanych z postsowietskim układem, przedstawiciele którego są w stanie wyrządzić znaczną szkodę korupcyjnemu modelowi administracji publicznej.

W dniu 29 marca 2016 r. został odwołany niezależny od władz zastępca prokuratora generalnego Dawid Sakwarelidze. 10 listopada 2016 r. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odwołał ze stanowiska gubernatora Obwodu odeskiego Micheiła Saakaszwilego. 14 listopada 2016 r. ogłosiła decyzję o odejściu z urzędu szef ukraińskiej policji narodowej Chatia Dekanoidze. Oprócz tego, ukraińskie organy ścigania rozpoczęły sprawy karne przeciwko szefowi „Centrum przeciwdziałania korupcji” Witalijowi Szabuninowi.

Pod koniec listopada 2017 r., w trakcie trwających protestów antykorupcyjnych, do przestrzeni publicznej przedarła się informacja o konfrontacji między Narodowym Biurem Antykorupcyjnym, z jednej strony, i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy wraz Prokuraturą Generalną Ukrainy, z drugiej strony.

7 grudnia Rada Najwyższa Ukrainy odwołała ze stanowiska przewodniczącego parlamentarnej komisji ds. walki z korupcją deputowanego partii Samopomoc Jehora Sobolewa, który był jednym z najbardziej aktywnych liderów ukraińskiej walki z korupcją.

Co więcej, kiedy przywódca protestów antykorupcyjnych, Micheił Saakaszwili, zaczął mówić o impeachmentu wobec obecnego Prezydenta Ukrainy, władze udostępniły informację o operacji specjalnej służb ukraińskich i oskarżeniach wobec asystenta Saakaszwilego, który niby negocjował o udział w finansowaniu protestów oligarchy z otoczenia Janukowycza Sergija Kurczenki, który ukrywa się przed organami ścigania Ukrainy na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Ciekawy szczegół, prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko przyznał, że w tej operacji uczestniczyli agenci SBU z otoczenia oligarchy Kurczenki, którzy znajdują się na terytorium Rosji czyli w strefie niepodzielnego wpływu rosyjskich służb specjalnych. Bardzo interesujące informacje do refleksji. A jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Narodowe Biuro Antykorupcyjne ma wsparcie Stanów Zjednoczonych, to pojawia się bardzo interesująca mozaika geopolityczna ukraińskich intryg antykorupcyjnych.

I choć masowe protesty, jak na Majdanie, w ukraińskim społeczeństwie są możliwe tylko w przypadku jawnej zdrady ukraińskich interesów na rzecz Moskwy, ludzie zaczynają zastanawiać się, dlaczego ukraińska sprawiedliwość ściga tylko wrogów Kremla i dlaczego szczerze prorosyjscy oligarchowie (Wiktor Medwedczuk, Rinat Achmetow, Jurij Bojko, Ołeksandr Wiłkuł) nie są ścigani karnie za swoje korupcyjne i przestępcze czyny?

Ludzie są oburzeni selektywnością wymiaru sprawiedliwości. A jeśli postsowietskie ukraińskie władze przynajmniej w celu samozachowawczym nie rozpoczną reform i zdecydowanej walki z korupcją, następnie naród ukraiński może ponownie obudzić się ze stanu hibernacji. Pytanie tylko, jaką cenę Ukraina może zapłacić za nowy Majdan w warunkach rosyjskiej agresji?

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”

Przypomnijmy: dzisiaj, 12 lutego w godzinach popołudniowych Micheil Saakaszwili został aresztowany w Kijowie, a następnie zaprowadzony na pokład samolotu, który dokonał fizycznej deportacji polityka.

ZOBACZ TAKŻE:

W Kijowie porwano Micheila Saakaszwilego. Został deportowany do Polski

Skorumpowany ukraiński układ walczy o przetrwanie

Korupcja najlepszą bronią Rosji przeciwko Ukrainie – Senat USA

MFW: Szara strefa Ukrainy sięga 45 procent PKB

Wielotysięczne protesty przeciw korupcji w Kijowie. Organizatorzy ogłosili swoje żądania