Profil Rosyjska Piąta Kolumna w Polsce sporządził analizę na temat finansowania fundacji Otwarty Dialog, która zaangażowana była we wspieranie niepodległości Ukrainy, a niedawno zasłynęła zaangażowaniem przeciwko polskiemu rządowi.

ZOBACZ TAKŻE:

„W niemiecko-rosyjskim projekcie nie ma miejsca dla Trójmorza”

„Być może da do myślenia zarówno zagorzałym przeciwnikom, jak i entuzjastycznym obrońcom fundacji. Fundacja nie szykowała przewrotu w Polsce, ale wiele aspektów jej działalności budzi głębokie zastrzeżenia” – piszą twórcy raportu.

Raport: DZIAŁALNOŚĆ I POWIĄZANIA FUNDACJI OTWARTY DIALOGPrzedstawiam raport o działalności i powiązaniach fundacji…

Gepostet von Rosyjska V kolumna w Polsce am Montag, 14. August 2017

„Analiza obrachunków wykazuje, że Otwarty Dialog jest w rzeczywistości fundacją rodzinną, finansowaną w 4/5 przez rodzinno-biznesowe otoczenie przedsiębiorcy Petra Kozlowskiego z krymskiego Sewastopolu, brata prezes fundacji Lyudmyły Kozlowskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

Nawoływali do obalenia rządu. Służby sprawdzą Fundację Otwarty Dialog

Sposób, w jaki Petro Kozlowski działał i działa nadal na okupowanym Krymie i w samej Rosji jest prawie tak kontrowersyjny, jak poczynania kazachskiego oligarchy Muchtara Abliazowa czy rosyjskiego biznesmana Naila Maliutina, których obrona przed ekstradycją do krajów pochodzenia jako „działaczy praw człowieka” była, do czasu ukraińskiego Majdanu, głównym polem wysokobudżetowej aktywności lobbystycznej fundacji Otwarty Dialog.” – czytamy dalej.

ZOBACZ TAKŻE:

MSZ żąda wyjaśnień od Fundacji Otwarty Dialog

„Osią biznesu Petra Kozlowskiego jest przejęty przez niego w wątpliwy sposób podupadły państwowy zakład produkcji oświetlenia okrętowego „Majak” w Sewastopolu. Spółki związane z Petrem Kozłowskim zarabiają na wynajmie jego hal i pomieszczeń. Przejęto i sprzedano mieszkania zakładowe, a lokatorów eksmitowała w brutalny sposób grupa ochroniarzy-taekwondzistów. Z lokatorami nie było żadnego „otwartego dialogowania”, natomiast część dochodów z obrotu tymi mieszkaniami trafiła do fundacji Otwarty Dialog.” – twierdzą autorzy raportu.

Jak dalej podkreślają, „całkowicie sprzeczny z pro-ukraińskim wizerunkiem fundacji jest fakt, że wyroby firmy jej głównego darczyńcy, za pośrednictwem dwóch filii w Sankt-Petersburgu, trafiają przede wszystkim do rosyjskich państwowych stoczni obsługujących marynarkę wojenną. Dyrektorzy tych filii, handlujący na co dzień z rosyjską admiralicją, należą do największych darczyńców fundacji.

Petro Kozłowski dba też o protekcję polityczną. Kiedy Krym pozostawał pod kontrolą Ukrainy, sponsorował partię „Udar” Witalija Kliczki, Blok Julii Tymoszenko lub nacjonalistyczną „Swobodę”. W nowej sytuacji po aneksji ludzie z otoczenia Petra Kozlowskiego całkowicie opanowali sewastopolski oddział „Rosyjskiej Partii Emerytów na rzecz Sprawiedliwości”. Za równie instrumentalny należy uznać ich udział w Sewastopolskim Stowarzyszeniu Polskiej Kultury „Polonia”. Oprócz biznesu rodziny Kozlowskich na Krymie, istotnym źródłem finansowania fundacji Otwarty Dialog jest środowisko biznesowe Bartosza Kramka i Lyudmyły Kozłowskiej w Polsce. Na uwagę zasługuje prowadząca internetowy kantor wymiany walut spółka Igoria Trade, która przekazała prawie pół miliona złotych. Jej inwestorem początkowym była zarejestrowana na Cyprze spółka Banerco Ltd., potentat w dziedzinie kasyn i zakładów bukmacherskich online”.

Cały raport liczy ponad 150 stron. Można zapoznać się z nim tutaj.

Jagiellonia.org / kresy24.pl