Na tle wojkowych porażek w Ukrainie Kreml wyraźnie stosuje szantaż nuklearny, tworząc tym samym bezprecedensowe ryzyko wywołania największej katastrofy spowodowanej przez człowieka od 1986 roku. Nigdy wcześniej Europa nie była przed obliczem niebezpieczeństwa na taką skalę, która może całkowicie zmienić zwykły układ życia.

Anatolij Kurnosow

Ukraiński ekspert z Centrum Studiów Politycznych „Doktryna”

W warunkach porażki taktycznej wojsk okupacyjnych FR oraz lokalizacji aktywnych działań bojowych na kierunku południowo-wschodnim, Rosja zaczęła stosować szantaż nuklearny w celu wywarcia presji na Zachód.

Оd 5 sierpnia wojska opukacyjne zaczęły systematycznie ostrzeliwać okolice Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, niektóre trafienia były na zbyt niebezpiecznej odległości od reaktorów. Rosyjscy oficjele wraz z propagandą niezmiennie obarczają za to winą Siły Zbrojne Ukrainy.

W ciągu lipca i początku sierpnia rosyjska ofensywa na południowy wschód Ukrainy dość wyraźnie się spowolniła. Na osobnych odcinkach frontu Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły kontrofensywę, wyzwalając okupowane miejscowości. Rosyjska armia jest wyczerpana, zdemoralizowana, tajna mobilizacja odbywa się powoli i nie może zabiezpieczyć potrzeb frontu, odczuwa się brak sprzętu. Rosji brakuje zasobów ludzkich, aby zdecydowanie zmienić sytuację na froncie na własną korzyść. Putin bardzo potrzebuje negocjacji na warunkach własnych, które dadzą przerwę taktyczną do skoncentrowania niezbędnych zasobów na froncie i stworzeniu warunków do potencjalnej aneksji ukraińskich terytoriów tymczasowo okupowanych przez FR.

PRZECZYTAJ:

Zabijanie i zastraszanie cywilów to nowa taktyka rosyjskiej agresji

W kontekście określonych celów Rosja stosuje szantaż nuklearny, skierowany na Europę, sztucznie tworząc ryzyko katastrofy technologicznej na Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

12 sierpnia przedstawiciel władz okupacyjnych w obwodzie Zaporoskim W.Rogow oświadczył, że „rozpoczyna się proces konserwacji Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej z powodu niskiej wydajności spowodowanej przez ostrzały”. Systematyczne ostrzały przez Rosję spowodowały częściowy brak zasilania elektrowni. Rosyjscy kuratorzy chcą odłączenia generatorów elektrowni od systemu energetycznego Ukrainy z następnym całkowitym wyłączeniem elektrowni. W taki sposób okupanci chcą podłączyć tę elektrownię do systemu energetycznego Rosji, przekierowujac jej linie energetyczne na Krym.

Tym samym Kreml stwarza bezprecedensowe zagrożenie nuklearne dla Europy, ponieważ w przypadku całkowitego wyłączenia elektrowni oraz prób jej następnej eksploatacji na bazie technicznej FR, mogą pojawić się nieprzewidywane sytuacje: w razie odłączenia generatorów elektrowni od systemu energetycznego Ukrainy ich nie można będzie wykorzystać do celów chłodzenia paliwa w sytuacji pozbawienia całej elektrowni prądu. Jednocześnie odbędzie się przerwa w dostawach energii elektrycznej dla południowych obwodów Ukrainy, do których jest dostarczany prąd akurat z tej elektrowni. Miliony ludzi zostaną pozbawieni prądu, wstrzymają pracę przedsiębiorstwa, szkoły, uczelnie wyższe, placówki medyczne, zabraknie połączenia, życie tysięcy ludzi może okazać się w niebezpieczeństwie. To może się stać największym, sztucznie stworzonym przez człowieka wyzwaniem w historii ludztwa.

Według ukraińskiego wywiadu Rosja na 19 sierpnia szykuje prowokację.

Z uzyskanych przez Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy informacji wynika również, że po ostrzale siłowni jądrowej Rosjanie mogą „podnieść stawkę” i dokonać prawdziwego aktu terrorystyczny w największej elektrowni atomowej w Europie. Co więcej, chcą dokonać tej zbrodni podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ na Ukrainie – czytamy w komunikacie ukraińskiego wywiadu wojskowego.

Jednocześnie ukraiński wywiad podał, że ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej obwieściło o rzekomym przygotowaniu „aktu terrorystycznego” przez Siły Zbrojne Ukrainy. Poinformowano, że podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa szykowana jest głośna prowokacja, która ma na celu oskarżenie Federacji Rosyjskiej o katastrofę techniczną. Zgodnie z oczekiwaniami o przygotowywanie aktu terrorystycznego Rosjanie oskarżają władzę ukraińską – informuje wywiad.

„Оkupanci ogłosili niespodziewany »dzień wolny« w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. 19 sierpnia ma się tam znajdować jedynie personel operacyjny. Dla wszystkich innych pracowników wejście będzie zamknięte. Wiadomo również, że przedstawiciele rosyjskiego koncernu Rosatom, którzy w ostatnim czasie stale przebywali na stacji, pilnie opuścili teren obiektu” – informuje ukraiński wywiad wojskowy.

Rosja świadomie szantażuje cały cywilizowany świat możliwą katastrofą nuklearną, wykorzystując do tego największą w Europie elektrownię jądrową, a także krok po kroku obniżając poziom zabezpieczenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na wypadek radiologiczny. To jest celowy terroryzm nuklearny, wykorzystywany do celów politycznych. Osłabiony militarnie Putin jest gotów do uśmiercenia milionów ludzi dla zaspokojenia swoich zwariowałych ambicji geopolitycznych. Ludzkość musi powstrzymać największego zbrodniarza XXI wieku, póki jest jeszcze czas.

Anatolij Kurnosow

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: