W 25. rocznicę uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Przywódcę Ukrainy Petra Poroszenkę.

W dniu 2 grudnia 2016 roku w Pałacu Prezydenckim doszło do spotkania Prezydentów Dudy i Poroszenki. Głównymi tematami rozmów były: bezpieczeństwo w regionie, wybory w USA, europejska perspektywa Ukrainy, energetyka oraz kwestie historyczne. Odbyły się także rozmowy plenarne pod przewodnictwem obu Przywódców.

Prezydenci przyjęli też wspólną deklarację w zakresie infrastruktury energetycznej. „Polska i Ukraina zostały dotknięte decyzją KE ws. gazociągu OPAL, która umożliwia Gazpromowi zwiększenie przesyłu gazu z Europy, z pominięciem Ukrainy” – głosi wspólne oświadczenie. „Uważamy, że decyzję tę trzeba zrewidować, rozumiejąc zarazem, że krok ten może być bardzo trudny i bolesny. Zobowiązujemy się bronić naszych wspólnych interesów, wykorzystując w tym celu wszystkie właściwe środki prawne” – napisano we wspólnym oświadczeniu prezydentów. Duda i Poroszenko zaznaczają, że decyzja KE może naruszać obopólne zobowiązania zawarte w Traktacie o Wspólnocie Energetycznej.

W obecności obu Przywódców podpisana została także Umowa Ogólnej między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą w sprawie wzajemnej współpracy w dziedzinie obronności.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że razem z Prezydentem Ukrainy chcą uhonorowania Polaków i Ukraińców, którzy pomagali sobie podczas II wojny światowej. Jak ocenił, taka inicjatywa pomoże w budowaniu atmosfery braterstwa i pojednania między naszymi narodami. Jak dodał, razem z Prezydentem Ukrainy pracują nad taką inicjatywą, a „jej efektem będzie coś w rodzaju wspólnego listu intencyjnego, na postawie którego zostanie zawiązana instytucja, która nie będzie maiła charakteru politycznego”.

Przypomnijmy, że 25 lat temu, 2 grudnia 1991 roku, Polska jako pierwszy kraj uznała niezależność Ukrainy.

Jagiellonia.org / Prezydent.pl / pap

Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP