Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski podpisali dziś w Kijowie wspólną deklarację dotyczącą dziedzictwa historycznego, praw mniejszości narodowych, w tym kwestii oświaty, bezpieczeństwa regionalnego, a także współpracy gospodarczej.

„Podkreślamy poszanowanie przez Rzeczpospolitą Polską i Ukrainę prawa międzynarodowego oraz podstawowych zasad stosunków międzynarodowych, wzywając jednocześnie do zakończenia nielegalnej okupacji Autonomicznej Republiki Krym oraz trwającej agresji na Donbasie”

– napisali Prezydenci w deklaracji.

Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem Ukrainy wskazywał, że podpisana deklaracja w jasny sposób określa dalszą współpracę polsko-ukraińską.

„Pokazuje ona nasz stosunek do bieżących relacji pomiędzy Polską i Ukrainą w tych właśnie kwestiach najważniejszych, poczynając od spraw gospodarczych poprzez kwestie polityczne i związane z zagadnieniami bezpieczeństwa jakże ważnymi dzisiaj w tej współczesności, w której żyjemy, aż poprzez kwestie historyczne, które wierzę w to głęboko będą prowadziły nasze narody ku pogłębianiu się więzi dobrosąsiedzkich i przyjaznych”

– akcentował.

Andrzej Duda podkreślał też, że Polska „stoi przy Ukrainie w kwestii jej granic”.

„Stoimy na stanowisku jednoznacznym, że Krym jest dzisiaj okupowany i w ten sposób mówimy wszędzie: nie tylko tutaj w Kijowie, nie tylko w Warszawie, ale także na forum międzynarodowym”

– zapewnił.

Ponadto, w obecności Prezydentów PGNiG podpisało z ukraińskim Funduszem Mienia Państwowego umowę poufności, co umożliwi zaangażowanie się w proces prywatyzacji ukraińskiego sektora.

SPOTKANIA Z PRZEWODNICZĄCYM RADY NAJWYŻSZEJ ORAZ Z PREMIEREM

Po południu Andrzej Duda spotkał się z Przewodniczącym Rady Najwyższej Dmytro Razumkowem.

POMNIK ANNY WALENTYNOWICZ W KIJOWIE

Przed budynkiem polskiej ambasady w Kijowie Prezydent Andrzej Duda odsłonił pomnik Anny Walentynowicz, legendy „Solidarności”, która 91 lat temu urodziła się niedaleko Równego na Wołyniu. Prezydentowi towarzyszył jej wnuk Piotr Walentynowicz.

– Należą jej się pomniki nie tylko w każdej polskiej przestrzeni. Była pomiędzy dwoma światami: pomiędzy światem Rzeczypospolitej i Ukrainy, gdzie także byli jej bliscy – mówił Andrzej Duda, podkreślając, że pomnik symbolizuje solidarność między narodami polskim i ukraińskim.

HOŁD DLA OFIAR WIELKIEGO GŁODU 1932-33

Rano Prezydent złożył symboliczny koszyk z kłosami pszenicy przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933.

SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZAMI WOJSK SPECJALNYCH

Podczas wizyty w Kijowie Prezydent Andrzej Duda odznaczył polskich żołnierzy Wojsk Specjalnych realizujących w ramach sojuszniczej współpracy działania szkoleniowe na Ukrainie.

Źródło: Prezydent.pl