Organizacja Syrian American Medical Society (SAMS) oskarżyła władze w Damaszku o atak chemiczny na szpital w Dumie we Wschodniej Gucie, w którym zginęło co najmniej 41 osób. O odpowiedzi Unia Europejska wezwała do reakcji społeczność międzynarodową, a Francja poprosiła o zwołanie w tej sprawie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian podkreślił, że jest „wielce zaniepokojony” doniesieniami o użyciu broni chemicznej przez syryjski reżim. Dodał, że Paryż współpracuje z sojusznikami i międzynarodowymi organizacjami, by zweryfikować doniesienia o ataku.

Brytyjska misja przy ONZ poinformowała w niedzielę, że Wielka Brytania, Polska, Francja, USA, Holandia, Szwecja, Kuwejt, Peru i Wybrzeże Kości Słoniowej zwołały pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu omówienia doniesień o użyciu broni chemicznej w Syrii.

Do spotkania członków Rady Bezpieczeństwa dojdzie w poniedziałek.

https://twitter.com/UKUN_NewYork/status/983030576365043713?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fgordonua.com%2Fnews%2Fworldnews%2Fdevyat-stran-iniciirovali-zasedanie-sovbeza-oon-po-himatake-v-sirii-240539.html

Prezydent USA Donald Trump oświadczył wcześniej, że Asad słono zapłaci za atak chemiczny, jakoby przeprowadzony przez jego wojska w mieście Duma. Nazwał również syryjskiego dyktatora „zwierzęciem” oraz oskarżył Rosję i Iran o wspieranie go.

PRZECZYTAJ:

Trump: Putin, Rosja oraz Iran odpowiadają za wspieranie Zwierzęcia Asada

Atak potępiła Unia Europejska i wezwała do reakcji społeczności międzynarodowej. O konieczności pociągnięcia syryjskich władz do odpowiedzialności mówił również brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson. Atak w Dumie potępiła też Turcja; oświadczenie w tej sprawie wydało ministerstwo spraw zagranicznych w Ankarze.

 

„Wyrażamy głębokie oburzenie w zw. z użyciem broni chemicznej w Dumie w Syrii. Po raz kolejny złamanie prawa międzynarodowego powoduje śmierć i cierpienie niewinnych ludzi. Polska popiera wniosek o pilne zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Winni tej zbrodni nie mogą pozostać bezkarni”

– podało na Twitterze ministerstwo spraw zagranicznych.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/983065295324680192

Źródło: PAP, Niezalezna.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Zbrodnia przeciwko ludzkości. Rosja jest odpowiedzialna za ataki chemiczne w Syrii – Departament Stanu USA

Trump: Putin, Rosja oraz Iran odpowiadają za wspieranie Zwierzęcia Asada

Atak rakietowy na bazę lotniczą Baszszara al-Asada