Prezydent Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda otrzymali oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty w Białym Domu w czerwcu. Będzie to drugie spotkanie Par Prezydenckich w Waszyngtonie w ciągu 10 miesięcy – zapowiedział w piątek Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

– Poruszonym tematem rozmowy będzie kwestia wojskowej obecności amerykańskiej w Polsce. Te rozmowy się toczą, chcielibyśmy, żeby je skonkludować w ciągu kilku najbliższych miesięcy tak, aby można było ogłosić model zwiększonej obecności amerykańskiej wojskowej w Polsce i harmonogram wdrażania – poinformował prezydencki minister.

Wśród najważniejszych punktów rozmów znajdą się także temat Inicjatywy Trójmorza, kwestia wojskowej obecności amerykańskiej w Polsce, dwustronna współpraca energetyczna i biznesowa, polityka międzynarodowa m.in. plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu czy kwestia wizowa.

Minister zaznaczył, że Prezydent planował w czerwcu wizytę dotyczącą energetyki i biznesu na Zachodnim Wybrzeżu i w Teksasie. – Chcielibyśmy to połączyć ze spotkaniem w Białym Domu – powiedział.

Jak dodał, nie jest wykluczone, że podobnie, jak to było w ubiegłym roku, Prezydent uda się do Waszyngtonu po szczycie Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się w Słowenii w dniach 5-6 czerwca.

Szef Gabinetu Prezydenta RP poinformował też, że w ostatnim tygodniu maja uda się do Waszyngtonu, aby omówić polityczny komponent wizyty.

Źrodło: Prezydent.pl