We wtorek 9 maja została odprawiona uroczysta Msza Święta związane z odsłonięciem odnowionego grobowca rodziny Chojeckich w miejscowości Didiwszczyna w rejonie Fastów. Uroczystość celebrował administrator Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej biskup Witalij Skomarowski. O tym dziennikarzy dowiedzieli się z informacji się z informacji od proboszcza z Fastowa.

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Fastowie wyraża wdzięczność wszystkim obecnym, a w szczególności mieszkańcom wsi Didiwszczyna, przewodniczącemu i radnym rady wiejskiej za ich wsparcie udzielone w przeprowadzeniu uroczystości.

Didiwszczyna, Wełyki Huliaky, Tomasziwka — trzy wsie, które kiedyś należały do rodziny Chojeckich. Wśród przedstawicieli rodu najbardziej znany był Jan Nepomucen Chojecki, działacz polityczny i społeczny, uważany za jednego z największych zwolenników pierwszej polskiej Konstytucji 3 Maja, a także za orędownika postępowych poglądów.

Miejscem pochówku zmarłych z rodziny Chojeckich była krypta kościoła Trójcy Świętej w Didiwszczynie, a także grobowiec rodzinny zachowany do naszych dni.

Renowacji tego miejsca udało się dokonać dzięki ofiarom pieniężnym zebranych przed kościołami w Polsce i dotacji polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Na Ukrainie odnowiono grobowiec rodziny Chojeckich