Rozmowy na temat bezpieczeństwa i idei Trójmorza z politykami z otoczenia prezydenta USA Donalda Trumpa, a także dotyczące niestałego członkostwa Polski w RB ONZ zaplanowano podczas wizyty prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego w Waszyngtonie i Nowym Jorku w dniach 2-4 lutego.

Krzysztof Szczerski w Waszyngtonie spotka się z republikańskimi politykami z otoczenia prezydenta USA Donalda Trumpa. Zapowiedział, że jednym z dwóch filarów tych rozmów będą kwestie dwustronne polsko-amerykańskie, w tym bezpieczeństwo i NATO.

„Poza rozmowami o relacjach dwustronnych celem wizyty jest także promowanie inicjatywy Trójmorza i zainteresowanie środowiska waszyngtońskiego, nowej administracji tą koncepcją oraz lipcowym szczytem Trójmorza we Wrocławiu” – dodał Szczerski. Jak zaznaczył, dlatego podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych spotka się także think tankami oraz amerykańskimi mediami.

Pod koniec sierpnia ub. roku w Dubrowniku, podczas forum państw Trójmorza (Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego) przedstawiciele 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej przyjęło wspólną deklarację dotyczącą współpracy w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki. W 2017 r. szczyt państw Trójmorza odbędzie się w Polsce.

W Nowym Jorku Szczerski ma zaplanowane spotkania w ramach kampanii na rzecz niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w latach 2018-2019. Jak poinformował, będzie rozmawiał z głównym doradcą ds. politycznych sekretarza generalnego ONZ oraz z grupą 20 ambasadorów przy ONZ.

Prezydencki minister spotka się także z konsulem generalnym RP w Nowym Jorku Maciejem Golubiewskim.

4 lutego Szczerski będzie uczestniczyć w Polish Heritage Night – wydarzeniu polonijnym organizowanym przez Ambasadę RP w Waszyngtonie we współpracy z koszykarzem NBA Marcinem Gortatem z Washington Wizards.

Po inauguracji Donalda Trumpa Szczerski w rozmowie z PAP podkreślał, że kierunki zarysowane w wystąpieniu nowego prezydenta USA oznaczają dla Polski konieczność nawiązania dialogu z Amerykanami na zasadach wspólnych interesów. Według niego zarysowane kierunki polityki prezydenta USA mogą wskazywać, że będzie to „dyplomacja interesów”, a nie „dyplomacja misji”.

„To oznacza dla nas konieczność udowodnienia tego, o czym jesteśmy przekonani, że polsko-amerykański sojusz w ramach sojuszu atlantyckiego i polsko-amerykański biznes w ramach kontaktów gospodarczych jest wspólnym interesem” – powiedział prezydencki minister. (PAP)

Jagiellonia.org / prezydent.pl

CZYTAJ TEŻ:

Krzysztof Szczerski: W interesie krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest prozachodnia orientacja Ukrainy