Mija 9 lat od rosyjskiej napaści na Gruzję

Mija 9 lat od rosyjskiej napaści na Gruzję
Polskie władze solidaryzują się z władzami Gruzji i popierają działania zmierzające do przywrócenia integralności terytorialnej państwa gruzińskiego – podało dziś MSZ w oświadczeniu „w związku z dziewiątą rocznicą agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Gruzję”.

 

Resort spraw zagranicznych podkreślił, że uważnie obserwuje rozwój wydarzeń w Abchazji i Rejonie Cchinwali/Osetii Południowej, „które w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej 8 sierpnia 2008 r. na Gruzję znajdują się od dziewięciu lat pod nieuznawanymi przez społeczność międzynarodową separatystycznymi rządami, ustanowionymi i wspieranymi przez Moskwę”.

Z rosnącym zaniepokojeniem odnotowujemy pogarszanie się sytuacji humanitarnej, ekonomicznej i socjalnej mieszkańców okupowanej części Gruzji, za co pełną odpowiedzialność ponosi Federacja Rosyjska oraz de facto władze urzędujące w Suchumi i Cchinwali

- podało MSZ.

Ministerstwo apeluje o zaprzestanie nieprzestrzegania praw człowieka poprzez narzucanie nielegalnych regulacji dyskryminujących Gruzinów zamieszkujących Abchazję i Rejon Cchinwali/Osetii Południowej oraz pozbawianie ludności cywilnej możliwości swobodnego poruszania się po terytorium całej Gruzji. Resort podkreśla, że niezmiennie stoi na stanowisku, iż w świetle prawa międzynarodowego Abchazja i Rejon Cchinwali/Osetii Południowej stanowią integralną część niepodległego Państwa Gruzińskiego.

Władze RP solidaryzują się z władzami Gruzji i popierają działania zmierzające do przywrócenia integralności terytorialnej Państwa Gruzińskiego. Uznajemy, że mobilizacja wysiłków społeczności międzynarodowej jest czynnikiem powstrzymującym agresywną politykę Federacji Rosyjskiej wobec Gruzji

- głosi oświadczenie resortu spraw zagranicznych.

Po raz kolejny wzywamy stronę rosyjską do zaprzestania prowokacyjnych kroków wymierzonych w Gruzję i bezwarunkowej realizacji wszystkich zobowiązań wynikających z porozumień Sarkozy-Miedwiediew, co wraz z kontynuacją rozmów genewskich i wykonywaniem w pełnym zakresie mandatu Misji Monitoringowej Unii Europejskiej w Gruzji (EUMM Georgia) powinno gwarantować właściwy przebieg procesu pokojowego”

- podał MSZ.

Po wojnie w 2008 roku separatystyczne regiony Abchazja i Osetia Południowa, zajmujące ok. 20 proc. całego terytorium Gruzji, ogłosiły niepodległość; ich samozwańcze władze, wspierane przez Rosję, nie są uznawane przez zdecydowaną większość krajów.

Sama Gruzja uważa Abchazję i Osetię Płd. za ziemie okupowane przez Rosję.

Jagiellonia.org / niezalezna.pl

Mija 9 lat od rosyjskiej napaści na Gruzję Ћого JAGIELLONIA.ORG

About The Author

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Portal Międzymorza Jagiellonia.org
Share via
Send this to a friend