Szef Kanclearii Prezydenta Andrzeja Dudy, prof. Krzysztof Szczerski, może zostać wiceszefem NATO. Jak podaje „Polityka”, takie rozwiązanie popiera wielu wpływowych w Sojuszu Amerykanów – pisze na łamach portalu „Polityka” Marek Świerczyński.

„Kandydatura Szczerskiego pojawiła się bowiem na fali polsko-amerykańskiego zbliżenia i może być rozpatrywana jako jego symboliczny wyraz. Może nawet element pakietu wojskowo-politycznego, który Warszawa negocjuje z Waszyngtonem, a który może być ogłoszony – albo tylko po raz kolejny zapowiedziany – w czasie wizyty Andrzeja Dudy u Trumpa”.

Krzysztof Szczerski

Publicysta wydania „Polityka”

„Biały Dom zaledwie wczoraj wydał komunikat, że spotkanie odbędzie się 12 czerwca i będzie miało wymiar strategiczny. A zatem spodziewać się można nie tylko deklaracji o zwiększeniu liczby i rodzaju amerykańskich wojsk w Polsce, ale też być może wsparcia dla kandydatury Szczerskiego. Nawet jeśli nie zostanie to ogłoszone, zapewne padnie w kuluarach”

– dodaje.

Według Świerczyńskiego Szczerski, choć nie jest jedynym kandydatem na wiceszefa NATO, ma duże szanse; jego największym konkurentem ma być Juri Luik, minister obrony Estonii.

CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Źrodło: Polityka.pl, Fronda.pl