Niejednoznaczne wyniki dają badania Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia dotyczące percepcji wśród Polaków kremlowskiej propagandy historycznej i w ogóle stosunków polsko-rosyjskich.

„Ważne badanie socjologiczne CPRDiP pokazuje, że Polacy pozostają dość odporni na propagandę Kremla oraz chcą współpracy z Litwą i Ukrainą w zwalczaniu putinowskich manipulacji historycznych. Niepokoi natomiast duży odsetek zwolenników tezy o „symetrii win” między RP a Rosją (…) Badania (…) dowodzą, że polska młodzież ma stosunkowo małą wiedzę o Rosji, co gorsza jest bardziej podatna na tezę o „symetrii win” polsko-rosyjskich niż pokolenia starsze (…) Niepokojąco duży odsetek zwolenników tezy o symetrii winy za konflikty polsko-rosyjskie wśród ludzi wykształconych. Działanie mechanizmów psychologicznych zwodniczo sugerujących, że prawda leży pośrodku? Czy nieprzemyślana manifestacja niechęci do polityki zagranicznej rządu RP?”

– napisał na portalu społecznościowym wicedyrektor Centrum dr Łukasz Adamski prezentując raport.

„Polacy popierają koordynację zwalczania propagandy historycznej Putina z Ukrainą i Litwą, domagają się ostrej odpowiedzi na manipulacje Kremla, a zarazem wielu uważa, że Polska i Rosja są w równej mierze winne sporom. Dużo materiału do dyskusji, zwłaszcza dla elit komentatorskich”

– zauważa również Adamski.

„Polacy oczekują aktywnego prezentowania polskiego puntu widzenia i nagłaśnianie rosyjskich manipulacji poza granicami, w tym w samej Rosji. Dodatkowy sygnał o potrzebie rozwijania polskiej obecności w rosyjskojęzycznej mediasferze”

– podkreślił natomiast dyrektor Centrum Ernest Wyciszkiewicz komentując wyniki badań.

CAŁY RAPORT TUTAJ>>>

Wyciągi z raportu z komentarzami ekspertów CPRDiP poniżej:

Źrodło: Twitter, CPRDiP.pl, Kresy24.pl