Klimat planety szybko się zmienia. Świadczy o tym wzrost liczby kataklizmów w 2020 roku. Organizacja charytatywna Christian Aid przygotowała raport na temat ekstremalnyh zjawisk naturalnych, które zabiły tysiące ludzi.

Podczas gdy świat walczy z pandemią koronawirusa, miliony ludzi zmagały się również z konsekwencjami ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Sześć z dziesięciu największych katastrof pogodowych w 2020 r. Miało miejsce w Azji, a powodzie w Chinach i Indiach spowodowały szkody o wartości ponad 40 miliardów dolarów. W Stanach Zjednoczonych rekordowe huragany i pożary spowodowały straty w wysokości około 60 miliardów dolarów.

Niezwykle duże opady w porze deszczowej doprowadziły do ​​poważnych powodzi w Indiach, w których zginęło ponad 2 tys. osób. Miliony ludzi wysiedlono ze swoich domów. Wartość ubezpieczonych strat szacuje się na 10 miliardów dolarów.

Chiny poniosły jeszcze większe straty finansowe w wyniku powodzi, które w okresie od czerwca do października tego roku wyniosły około 32 miliardów dolarów. Na szczęście w wyniku tych wydarzeń zginęło mniej ludzi niż w Indiach.

Cyklon Amphan, który w maju 2020 roku uderzył w Zatokę Bengalską, wyrządził szkody o wartości 13 miliardów dolarów w ciągu zaledwie kilku dni.

Woda w Morzu Arabskim i Zatoce Bengalskiej osiągnęła rekordową temperaturę 30–33 ° C. Doprowadziło to do gwałtownej intensyfikacji przedmonsunowych cyklonów Amphan i Nisarga. Amphan był jednym z najsilniejszych cyklonów, jakie kiedykolwiek odnotowano w Zatoce Bengalskiej w okresie przedmonsunowym.

Roje szarańczy w Afryce zniszczyły uprawy i roślinność o wartości 8,5 miliarda dolarów. ONZ powiązała katastrofalną hodowlę szarańczy ze zmianą klimatu: niezwykle obfite opady deszczu na Bliskim Wschodzie i w Rogu Afryki w ostatnich latach przyczyniły się do jej rozrodu.

Europa również zmierzyła się z następstwami huraganu Ciara, który w lutym przetoczył się przez Irlandię, Wielką Brytanię i kilka innych krajów. W rezultacie zginęło 14 osób, a szkody wyniosły 2,7 ​​miliarda dolarów.

Christian Aid podkreśla, że ​​wszystkie dane liczbowe dotyczące strat finansowych były prawdopodobnie zaniżone, ponieważ opierają się wyłącznie na ubezpieczonych stratach.

Bogate kraje mają bardziej wartościowe nieruchomości i generalnie deklarują większe straty materialne w wyniku ekstremalnych wydarzeń. Jednak same straty materialne nie odzwierciedlają w pełni konsekwencji tych kataklizmów. Na przykład, chociaż powodzie w Sudanie Południowym nie należały do ​​najbardziej kosztownych w przeliczeniu na dolary, jednak miały one ogromny wpływ, zabijając 138 osób i niszcząc tegoroczne plony. Naukowcy twierdzą, że liczba ekstremalnych zjawisk naturalnych prawdopodobnie będzie nadal rosła w wyniku zmiany klimatu.

Podobnie jak rok 2019, rok 2020 był pełen katastrofalnych rekordów. Globalna średnia temperatura wzrosła o 1 stopień. Jednak skutki zmian klimatycznych będą coraz bardziej odczuwalne poprzez skrajności, a nie przez średnie wskaźniki. Eksperci uważają, że najbliższe lata będą podobne do roku 2020 – lub gorzej – wraz ze wzrostem globalnych temperatur.

Jagiellonia.org