Kary dla dziennikarzy Biełsatu

Kary dla dziennikarzy Biełsatu
Białoruski sąd ukarał grzywną dziennikarza współpracującego z Biełsatem Kastusia Żukouskiego. To już dziesiąta grzywna wymierzona dziennikarzowi w tym roku. Dziś w Mińsku kary finansowe wymierzono też dwóm innym osobom współpracującym z Biełsatem.

Karę w wysokości 1150 rubli białoruskich (ok. 2150 zł) wymierzono za próbę nagrania reportażu na temat jednej z podhomelskich hodowli trzody chlewnej. Dziennikarz – freelancer współpracujący z Biełsatem – zamierzał sprawdzić doniesienia o zachorowaniach zwierząt na afrykański pomór świń.

Żukouski – jak informuje Biełsat – jest rekordzistą pod względem otrzymanych kar. W tym roku wymierzono mu już dziesiątą grzywnę, a w sumie kary finansowe opiewają na 8855 rubli (ok. 16600 zł). Został on również pozbawiony prawa jazdy na rok.

W Mińsku odbyła się dziś rozprawa administracyjna wobec dwójki innych współpracowników Biełsatu. Dziennikarka Lubou Łuniowa i operator Zmicier Krauczuk otrzymali grzywny w wysokości 690 rubli (ok. 1300 zł) za reportaż o zamknięciu jednej ze szkół w Mińsku. Zarzucono im m.in. pracę bez akredytacji.

W środę w Homlu przed sądem ma stanąć inna współpracowniczka Biełsatu – Łarysa Szczyrakowa.

Za każdym razem zarzut wobec naszych współpracowników jest ten sam – nielegalna produkcja materiałów informacyjnych

– Alaksiej Minczonak, oficjalny przedstawiciel Biełsatu na Białorusi.

Zdaniem niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy  wymierzanie dziennikarzom kar z kodeksu naruszeń administracyjnych jest nielegalne i stanowi „nieuzasadnioną ingerencję funkcjonariuszy MSW w realizację przez dziennikarzy ich prawa do swobodnego pozyskiwania, przechowywania i rozpowszechniania informacji”

Jagiellonia.org / Niezalezna.pl / PAP

Kary dla dziennikarzy Biełsatu Ћого JAGIELLONIA.ORG bielsat

About The Author

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Portal Międzymorza Jagiellonia.org
Share via
Send this to a friend