Przedstawiciele 7 państw członkowskich Rady Europy i jej Zgromadzenia Parlamentarnego – Ukrainy, Gruzji, Polski, Słowacji, Litwy, Łotwy I Estonii – wydali oświadczenie w sprawie wspólnych działań w proteście przeciwko bezwarunkowemu powrotowi rosyjskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

„Bezwarunkowe przywrócenie praw rosyjskiej delegacji bez spełnienia [przez Rosję – red.] któregokolwiek z licznych wymogów Zgromadzenia jest sprzeczne z podstawowymi wartościami Rady Europy i jej karty. Ten krok to błędny sygnał wobec kraju, który dopuścił się zbrojnej agresji i zamachów, nie szanuje praw swoich obywateli i dąży do destabilizacji demokracji w Europie”

– czytamy w oświadczeniu.

PRZECZYTAJ:

Rosja wraca do Rady Europy? Ta haniebna decyzja jest podobna do aktu kapitulacji przed krajem agresorem

Oświadczenie zostało odczytane przez przedstawiciela łotewskiej delegacji w Zgromadzeniu Lindę Ozola, która podkreśliła, że tak krótkowzroczna pozycja Zgromadzenia zagraża przyszłości Rady Europy, ponieważ Rada Europy traci zaufanie ludzi, których powinna chronić.

„Wracamy do domu, aby skonsultować się z naszymi parlamentami i rządami na temat wspólnych działań w Zgromadzeniu podczas następnych sesji”

– stwierdzono w dokumencie.

Życzymy powodzenia nowo wybranemu Sekretarzowi Generalnemu [Rady Europy – red.] i mamy nadzieję, że znajdzie sposób na rozwiązanie tego bezprecedensowego kryzysu zaufania, który został stworzony w tym tygodniu” – czytamy w dokumencie.

Ukraińscy posłowie, zgodnie z planem, opuścili Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, co najmniej do końca obecnej sesji.

Źródło: Kresy24.pl, Eurointegration.com.ua

ZOBACZ TAKŻE:

Kasparow: Ugłaskiwanie dyktatora i nagradzanie agresji pogorszy sprawy. To kapitulacja gorsza niż Monachium w 1938 roku

„To wielka porażka strategiczna przywódców zachodnich”. Stany Zjednoczone zawsze były wyraźnie przeciwne powrotowi Rosji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy