Pierwsze aresztowania ukraińskich obywateli miały miejsce wiosną 2014 r. tuż po przeprowadzeniu przez Rosjan operacji krymskiej. Rosyjska władza okupacyjna starała się przeciwdziałać jakimkolwiek przejawom oporu. Aresztowania mieszkańców Krymu miały również potwierdzać kremlowskie narracje propagandowe przedstawiające Ukraińców oraz Tatarów Krymskich jako grupy „wrogie”, m.in. planujące akty terrorystyczne.

Masowe zatrzymania aktywistów społecznych nadal trwają. Większość z nich zostało aresztowanych na Krymie. Niektórzy jednakże zostali zatrzymani na terytorium Rosji. Kreml, będąc przekonany o swojej bezkarności decyduje się również na porwania obywateli Ukrainy znajdujących się na obszarach nieznajdujących się pod kontrolą Federacji Rosyjskiej. Jednym z takich przykładów było porwanie przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa FR Pawła Hryba (wiosna 2017 r.), obywatela Ukrainy znajdującego się na terytorium Białorusi.

Historie ukraińskich więźniów politycznych są bardzo podobne. Osoby te zostają zatrzymane, a później osądzane na bazie fałszywych dowodów lub dzięki własnym „zeznaniom” złożonym po długotrwałych torturach. Mimo tego, że dowody „zbrodni” są podrzucane, oskarżenia bazują na fałszywych zeznaniach to wyroki ogłaszane przez rosyjskie sądy są absolutnie realne. Ukraiński reżyser Oleh Sencow został skazany na 20 lat kolonii karnej. Ukraiński dziennikarz Roman Suszczenko został skazany na 12 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Igor Mowenko został skazany na dwa lata więzienia za komentarz opublikowany na portalu społecznościowym VKontakcie…

Mimo tego, że dokładna ilość ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji pozostaje nieznana, organizacje zajmujące się problematyką praw człowieka wymieniają 74 obywateli Ukrainy bezprawnie przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach i koloniach karnych. Wyżej wspomniane środowiska informują również o szeregu przykładów porwań, zniknięć oraz śmierci wśród ukraińskich obywateli zatrzymanych przez rosyjskie struktury siłowe na okupowanych obszarach Ukrainy oraz w FR.

– Ponad sto dni temu głodówkę ogłosił Wolodymyr Baluch. Zgodnie z ostatnimi informacjami od tego czasu jego waga zmniejszyła się o 30 kg – jego stan nie jest stabilny.

– Ponad 45 dni temu głodówkę ogłosił również Oleh Sencow. Jego protest ma trwać dopóki wszyscy ukraińscy więźniowie polityczni nie zostaną zwolnieni. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez prawnika O. Sencowa, waga ukraińskiego reżysera zniżyła się o 15 kg – jego stan zdrowia notorycznie się pogarsza.

– Ponad 35 dni temu do protestu głodowego dołączył również Oleksandr Szumkow.

Lista Ukraińców przetrzymywanych niezgodnie z prawem na obszarze okupowanego Krymu oraz na terytorium Federacji Rosyjskiej

Teymur Abdullaev

Uzeir Abdullaev

Talyat Abdurakhmanov

Rustem Abiltarov

Zevri Abseitov

Muslim Aliev

Refat Alimov

Ernest Ametov

Kazim Ametov

Ali Asanov

Suleyman (Marlen) Asanov

Ali Bariev

Envir Bekirov

Memet Belyalov

Volodymyr Balukh

Oleksiy Bessarabov

Asan Chapukh

Oleksiy Chyrniy

Mykola Dadey

Kostyantin Davydenko

Bekir Degermendzhy

Mustafa Degermendzhy

Volodymyr Dudka

Emil Dzhemadenov

Arsen Dzhepparov

Pavlo Hryb

Timur Ibragimov

Rustem Ismailov

Yevhen Karakashev

Mykola Karpyuk

Stanyslav Klykh

Oleksandr Kolchenko

Andriy Kolomiyets

Oleksandr Kostenko

Arsen Kubedinov

Emir-Usein Kuku

Hennady Lymeshko

Serhiy Lytvynov

Enver Mamutov

Nariman Memedeminov

Remzi Memetov

Ihor Movenko

Seiran Mustafaev

Server Mustafaev

Yevhen Panov

Leonid Parkhomenko

Nuri Primov

Volodymyr Prysich

Ismail Ramazanov

Ferat Saifullaev

Aider Saledinov

Seiran Saliev

Enver Seytosmanov

Oleg Sentsov

Hlib Shabliy

Dmytro Shtyblikov

Oleksandr Shumkov

Viktor Shur

Mykola Shyptur

Vadim Siruk

Oleksiy Sizonovych

Edem Smailov

Oleksandr Steshenko

Oleksiy Stohniy

Renat Suleymanov

Roman Sushchenko

Roman Ternovsky

Ruslan Trubach

Rustem Vaitov

Resul Velilyaev

Valentyn Vyhivsky

Andriy Zakhtei

Server Zekeryaev

Ruslan Zeytullaev

InformNapalm, tłum. Michał Marek

ZOBACZ TAKŻE: