Wartość rubla spadła o 8 proc. w stosunku do dolara po wycofaniu się Rosji z najnowszej umowy OPEC z Arabią Saudyjską i w związku z epidemią koronawirusa.

Jedne z największych strat były dotąd na akcjach banków Sbierbank i VTB (minus 20 proc. w pierwszych godzinach po otwarciu giełd w Europie). Ceny akcji państwowej spółki naftowej Rosnieft również na otwarciu europejskich giełd spadły 0 20 proc., czyli wartość całej spółki spadła o 15 mld dolarów. Ceny akcji Gazpromu spadły 25 proc., potem straty zmniejszyły się do poziomu 15 proc. na akcji.

Rosyjskie giełdy są w poniedziałek zamknięte z powodu dnia wolnego od pracy, ale duża część rosyjskich firm jest notowana na giełdzie londyńskiej.

PRZECZYTAJ:

W 2022 r. Rosję czeka upadek: gospodarka pęknie jak bańka mydlana – minister gospodarki i rozwoju Rosji

Rosnieft, kierowany przez jednego z najbliższych współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina, czyli Igora Sieczina, był główną siłą sprawczą odrzucenia propozycji umowy z Arabią Saudyjską o czasowym zmniejszeniu produkcji ropy przez kartel światowych producentów ropy. Rosnieft wybrał wojnę cenową licząc, że bardziej zaszkodzi konkurentom Rosji.

Wartość rubla osiągnęła dziś poziom najniższy od 4 lat. Ceny ropy na światowych rynkach spadły o 30 proc., do 33 dolarów za baryłkę.

Spadki cen akcji zanotowały też firmy europejskie.

Źrodło: TheMoscowTimes.com, Kresy24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Prognoza dla Rosji: stagnacja, spadek rubla i odpływ inwestycji

Wojna naftowa. Arabia Saudyjska gwałtownie obniżyła ceny ropy, Rosja na krawędzi gospodarczej katastrofy

Eksperci poważnych think tanków dochodzą do wniosku, że fatalna polityka kremlowska wiedzie Rosję ku przepaści

Amerykańscy analitycy z think tanku Stratfor przewidują rozpad Federacji Rosyjskiej i wzmocnienie roli Polski w Europie