Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego na początku października opublikowała raport analityczny na temat głównych błędów polskiej polityki zagranicznej wobec Ukrainy, w którym uznała, że „Polityka zagraniczna Polski wobec Ukrainy jest wypadkową czynników wewnętrznych i zewnętrznych”.

Fundacja wyraża zaniepokojenie brakiem długoterminowej i wielopoziomowej strategii wobec Ukrainy oraz rosnącym wpływem w strukturach władzy doradczych tzw. środowisk kresowych, które reprezentują poglądy skrajnie prawicowe, antyunijne, antynatowskie i bezpośrednio współpracują z osobami, instytucjami lub organizacjami jawnie prorosyjskimi. Analitycy zwracają przy tym uwagę, że ci agenci wpływu obok poglądów patriotycznych posługują się retoryką antysemicką, szowinistyczną czy antydemokratyczną.

Rywalizacja polityczna o prawicowych wyborców powodująca, że rząd stara się być aktywny na odcinku ideologicznym, co skutkuje zakłóceniami w sferze działań dyplomatycznych.

Analitycy Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego wyrażają zaniepokojenie wykorzystywaniem historii na potrzeby bieżącej polityki wewnętrznej i jako instrumentu w polityce zagranicznej. Zdaniem ekspertów Fundacji, w dobie wojny informacyjnej i psychologicznej ze strony Federacji Rosyjskiej, wykorzystanie polityki historycznej jest szczególnie niebezpieczne.

Analiza sugeruje, że polityka zagraniczna Warszawy na odcinku ukraińskim wymaga długofalowej, przemyślanej strategii, opartej o fundament „pracy u podstaw”. Owa strategia musi być pochodną zacieśniania współpracy w obszarze gospodarczym, naukowym, technologicznym, wspierania bezpośrednich inwestycji oraz współpracy wojskowej i w sektorze zbrojeniowym. Do tego potrzebna jest nie tylko wola polityczna, ale i skuteczna ochrona służb, a także skoordynowane działania w przestrzeni informacyjnej. Konieczne są daleko idące zmiany w świadomości kręgów politycznych i działania zmierzające do wzmocnienia sektora pozarządowego.

Czytaj więcej na portalu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego

Jagiellonia.org

CZYTAJ TEŻ:

Ukazała się książka „Bandera – ikona Putina”

Ilu Rosjan po 1945 r. udawało Polaków?

Nazwiska „p. o. Polaków” już jawne! Tysiące Sowietów w polskich mundurach