Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oświadczył po dzisiejszych szczytach NATO i G7, że w przypadku użycia przez Rosję broni masowego rażenia na Ukrainie NATO odpowie proporcjonalnie.

Odpowiadając na pytanie o ewentualność użycia przez Rosję broni masowego rażenia, szef państwa amerykańskiego powiedział:

Odpowiemy proporcjonalnie. Jeśli pyta pan, czy NATO przekroczy (granicę), podejmiemy decyzję, jak to się już stanie

Joe Biden

Prezydent Stanów Zjednoczonych

Prezydent USA przekazał też, że poinformował prezydenta Chin, iż w przypadku udzielenia pomocy Rosji zagrożone zostaną chińskie relacje handlowe z Zachodem.

„Nie wysunąłem żadnych gróźb, ale wskazałem, jak wiele amerykańskich i zagranicznych korporacji wyszło z Rosji w konsekwencji jej barbarzyńskiego zachowania. I wskazałem, że wiem (…), iż on ma interes w tym, by zachować relacje gospodarcze z Europą i Stanami Zjednoczonymi i że narażałby je na znaczące ryzyko”

– wskazał Joe Biden.

Ocenił, że Chiny zdają sobie sprawę z tego, iż bardziej potrzebują Zachodu niż Rosji.

Biden podkreślił, że obecnie najważniejsze jest podtrzymanie uruchomionych miesiąc temu rozwiązań uderzających w Rosję.

„Jeśli jesteś Putinem i myślisz, że Europa pęknie w ciągu miesiąca, sześciu tygodni, czy dwóch miesięcy (…) oni mogą to wytrzymać przez kolejny miesiąc. Ale dlatego musimy pozostać w pełni, totalnie, całkowicie zjednoczeni”

– zaznaczył.

Opowiedział się też za wykluczeniem Rosji z grupy G20.

Źródło: PAP, Fronda.pl

PRZECZYTAJ:

Biden: Putin to prawdziwy zbir i morderczy dyktator

Senat USA jednogłośnie ogłosił Putina zbrodniarzem wojennym

Dyplomata: „Nadchodzi czas, kiedy musi upaść ostatnie imperium zła”. Rozpad Rosji powinien stać się strategicznym celem USA, UE i Chin