Prezydent RP Andrzej Duda planuje odwiedzić Ukrainę w grudniu bieżącego roku. O czym oświadczył szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

„Wizyta w Charkowie jest w planach prezydenta na grudzień bieżącego roku”

– powiedział Szczerski.

Jak stwierdził Szczerski, to pytanie jest w geopolitycznych interesach Polski. Zaznaczył, też że będzie to wizyta robocza w celu przeprowadzenia negocjacji z władzami Ukrainy i przedstawicielami OBWE w kontekście udziału Polski jako członka w latach 2018-2019 w posiedzeniach Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Jednak, przed decyzją o wizycie odbędą się konsultacje prezydenta z rządem. Prezydent oczekuje, że wówczas MSZ przekaże mu swoje uwagi – poinformował Polską Agencję Prasową szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Pytany o relacje polsko-ukraińskie, szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział w czwartek w TVP, że uruchamiane są procedury, które nie dopuszczą ludzi zachowujących skrajnie antypolskie stanowisko do przyjazdu do Polski.

„Ludzie, którzy ostentacyjnie zakładają mundury SS Galizien do Polski nie wjadą”

– oświadczył minister Waszczykowski.

Odnosząc się do wypowiedzi szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, który zapowiedział, że będzie się zastanawiał, „czy rekomendować polskiemu prezydentowi wizytę na Ukrainie w tej chwili”, minister Szczerski powiedział:

„Dostrzegamy negatywną ewolucję polityki historycznej i tożsamościowej Ukrainy wobec Polski oraz jej pogarszające się relacje ze środkowoeuropejskimi sąsiadami. Fakty te prezydent bierze pod uwagę przy ocenie perspektyw stosunków polsko-ukraińskich. (…) Jak zawsze prezydent w swoich decyzjach o polityce międzynarodowej będzie kierował się polskim interesem narodowym i wynikającą z niego wieloaspektową oceną działań naszych partnerów”

– zapowiedział min. Szczerski.

żródło: Zik.ua / Kresy24.pl / Dzieje.pl-PAP