Ukraina musi wrócić do integralności terytorialnej, jaką miała przed 2014 r. Zwłaszcza teraz – w kontekście 80. rocznicy wybuchu II WŚ – trzeba podkreślać, jak ważne jest, aby nie pozwalać nikomu zmieniać granic siłą – mówił Prezydent Andrzej Duda. Zapewnił przebywającego w Warszawie Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że może liczyć na polskie wsparcie w kwestiach suwerenności Ukrainy.

Prezydent poinformował też, że poprosił Prezydenta Zełenskiego o zniesienie moratorium dotyczącego prac ekshumacyjnych na Ukrainie. – Pan Prezydent oznajmił, że w tej chwili nowy rząd jest na etapie formowania się i obiecał mi, że ta kwestia zostanie zrealizowana – relacjonował Andrzej Duda.

To pierwsza oficjalna wizyta w Polsce zaprzysiężonego w maju na szefa państwa Wołodymyra Zełenskiego. Ponadto, Andrzej Duda był pierwszym zagranicznym rozmówcą Prezydenta Zełenskiego po tym, jak przejął on pełną odpowiedzialność za politykę w swoim kraju. W lipcowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie zwyciężyła partia W. Zełenskiego – Sługa Narodu.

W niedzielę Prezydent Ukrainy weźmie udział w uroczystościach na pl. Piłsudskiego w Warszawie w 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej.

Pierwsza rozmowa polityków odbyła się w czerwcu w Brukseli.

Źrodło: KPRP, Prezydent.pl