Witold Waszczykowski spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Białorusi. „Ostatnie miesiące to czas zbliżenia w naszych relacjach”

– Ostatnie miesiące to czas zbliżenia w relacjach polsko-białoruskich; będziemy pracować, aby kontynuować ten proces – zadeklarowali w poniedziałek szefowie dyplomacji Polski Witold Waszczykowski i Białorusi Uładzimir Makiej.

Ministrowie spotkali się w Warszawie w 25. rocznicę podpisania deklaracji o dobrym sąsiedztwie, wzajemnym zrozumieniu i współpracy między Polską i Białorusią.

– Nasze zbliżenie teraz, otwartość po 25 latach, zachodzi w jubileuszowym roku i mam nadzieję, że będziemy je kontynuować — mówił szef polskiego MSZ po spotkaniu z białoruskim ministrem.

Waszczykowski podkreślił, że choć w ciągu 25 lat wzajemna współpraca przechodziła także trudności, to jednak społeczeństwa Polski i Białorusi zawsze były na siebie wzajemnie otwarte.

– Pielęgnowaliśmy tradycję historyczną; robimy to i będziemy robić dalej. Mam dzisiaj dobrą wiadomość – zrobiliśmy mały, ale ważny krok ku wyjaśnieniu pewnych zdarzeń z historii. Pan minister Makiej przywiózł ważne informacje, które zostały odnalezione w archiwach białoruskich na temat losu wielu Polaków — mówił Waszczykowski.

Jagiellonia.org / wPolityce.pl / pap