Na długo przed tym, jak władze Iranu przyznały się do zestrzelenia ukraińskiego samolotu, Ukraina przeprowadziła własne dochodzenie i doszła do wniosku, że samolot został zniszczony przez rakietę – informuje The Washington Post.

Władze ukraińskie przyznały, że od samego początku wiedziały o prawdziwych przyczynach katastrofy. „Doszliśmy do tego wniosku, zanim Amerykanie i Kanadyjczycy to zrozumieli”, powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Jednak pomimo jednoznacznych wypowiedzi przywódców USA, Kanady i Wielkiej Brytanii, którzy oświadczyli, że samolot został zestrzelony przez Iran, Zełenski nie chciał ogłosić wstępne ustalenia ukraińskiego śledztwa. Podczas gdy Trump, Trudeau i Johnson mówili prawdę o zestrzelonym ukraińskim samolocie, Zełeński wciąż udawał, że nic nie wie o prawdziwych przyczynach katastrofy, zamiast tego zwrócił się do zachodnich przywódców z prośbą o przekazanie Ukrainie dodatkowych informacji.

Warto również zauważyć, że władze ukraińskie, mając informacje o prawdziwych przyczynach katastrofy Boeinga, w żaden sposób nie zareagowały na dezinformację rosyjskich rządowych mediów, które do ostatniej chwili kłamały, że Iran nie był zamieszany w tę katastrofę. Co więcej, w tych warunkach, znając prawdziwe przyczyny katastrofy samolotu, ukraińskie organy dochodzeniowe były gotowe oficjalnie zbadać wersję, według której ukraiński samolot rzekomo rozbił się z przyczyn technicznych. To było na rękę Irańczykom i ich sojusznikom Rosjanom.

Przypomnijmy, 8 stycznia Boeing 737, należący do ukraińskich linii lotniczych Ukrainian International Arlines, rozbił się wkrótce po starcie z irańskiego lotniska Imam Khomeini. Śmierć poniosło 176 osób. Następnego dnia media zachodnie opublikowały informację o tym, że według służb wywiadowczych USA i Iraku, to Irańczycy mogli pomyłkowo zestrzelić ukraiński samolot pasażerski. Później informacje te zostały potwierdzone przez przywódców Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii. Jednocześnie ukraińskie władze udawały, że nie rozumieją przyczyn katastrofy lotniczej. 11 stycznia Islamska Republika Iranu przyznała się do „omyłkowego” zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych. I dopiero potem sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy oświadczył, że ukraińskie władze jako jedne z pierwszych poznały prawdę o przyczynach katastrofy ukraińskiego samolotu.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Kłamstwo za kłamstwem. Jak Rosja rozpowszechniała łgarstwa o przyczynach katastrofy ukraińskiego Boeinga w Iranie