USA i Polska reagują na „niezwykły pokaz agresji” Rosji. Wzmocnienie flanki wschodniej to priorytet

USA i Polska reagują na „niezwykły pokaz agresji” Rosji. Wzmocnienie flanki wschodniej to priorytet

W trakcie spotkania z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem, szef polskiego MON zabiegał o wzmocnienie sił NATO na flance wschodniej. Obaj ministrowie są zgodni, że wzmocnienie jest konieczne z uwagi na „niezwykły pokaz agresji”, jakim są manewry Zapad 2017. Po spotkaniu minister Macierewicz poinformował, że podjęto decyzję o powołaniu specjalnej grupy roboczej, która będzie synchronizować działania armii Polski i USA oraz plany operacyjne obu krajów. Szef MON zaprosił Jamesa Mattisa do Polski.

Minister Antoni Macierewicz w trakcie swojej wizyty w USA wziął m.in. udział w Forum, które organizowane jest w amerykańskiej stolicy przez Center for European Policy Analysis (CEPA).

Później szef MON spotkał się z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem. Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania pojawił się polski akcent. W związku z uroczystym powitaniem ministra Macierewicza, na schodach Pentagonu wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego:

 

Po zakończeniu spotkania, minister Macierewicz poinformował na konferencji prasowej, że rozmowy z amerykańskim sekretarzem obrony dotyczyły między innymi „konieczności wzmocnienia sił Stanów Zjednoczonych w Europie, ewentualnego zwiększenia zaangażowania Polski w miejscach szczególnie istotnych dla USA oraz kwestii usprawnienia funkcjonowania NATO”.

Ponadto, jak relacjonował szef MON, poruszono temat sytuacji w Afganistanie, a także jak najszybszego udostępnienia Polsce dwóch rodzajów broni: rakiet Patriot oraz systemu artylerii rakietowej Homar.

– Potwierdziliśmy obaj nasz punkt widzenia, że będziemy dążyli do tego, by decyzje w tej sprawie zostały podpisane z obu stron jeszcze w tym roku

Antoni Macierewicz

Szef MON

Jednocześnie szef MON poinformował również, że została podjęta decyzja o utworzeniu specjalnej grupy roboczej, która będzie synchronizować działania wojsk Polski i USA oraz plany operacyjne obu krajów.

– Chcemy jak najszybciej synchronizacji działań naszych planów, działania naszych armii

Antoni Macierewicz

Szef MON

Podczas spotkania z Jamesem Mattisem, szef polskiego MON zabiegał o wzmocnienie sił NATO na flance wschodniej. Obaj ministrowie zgodzili się, że wzmocnienie jest konieczne z uwagi na „niezwykły pokaz agresji”, jakim są manewry Zapad 2017.

Spotkanie polskiego ministra Obrony Narodowej z jego amerykańskim odpowiednikiem było dwukrotnie dłuższe niż pierwotnie planowano.

– Jednakże nawet takie przedłużone spotkanie nie pozwoliło na wyczerpanie wszystkich zagadnień współpracy militarnej Polski ze Stanami Zjednoczonymi 

Antoni Macierewicz

Szef MON

Odnosząc się do planów powołania specjalnej grupy roboczej, która będzie synchronizować działania sił zbrojnych Polski i USA oraz zajmować się harmonizacją planów operacyjnych obu krajów.

– Chcemy, aby plany te były jak najszybciej uruchomione, ponieważ presja ze strony Rosji wymaga szybkiego działania

Antoni Macierewicz

Szef MON

Jagiellonia.org / Niezalezna.pl / PAP

USA i Polska reagują na „niezwykły pokaz agresji” Rosji. Wzmocnienie flanki wschodniej to priorytet Ћого JAGIELLONIA.ORG usa

About The Author

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Portal Międzymorza Jagiellonia.org
Share via
Send this to a friend