Niemieckie wojsko ma sześć scenariuszy, gdyby w Europie do 2040 roku doszło do najgorszego. Tajny dokument został upubliczniony przez tygodnik „Der Spiegel”. Jest zatytułowany „Perspektywy strategiczne 2040” (Strategische Vorausschau 2040) i liczy 102 strony. Na jego kartach naszkicowano scenariusze, których obawia się Berlin, a które uważa za realne.

„Spiegel” podkreśla, jak różne społeczne trendy i konflikty będą miały wpływ na bezpieczeństwo Niemiec. W związku z tym określa ramy działań Bundeswehry w przyszłości w zależności od rozwoju wypadków.

Jednym ze scenariuszy jest „rozpad UE i Niemcy w pozycji reaktywnej”, który oznacza pogrążenie świata chaosie przez dziesiątki lat i zatrzymanie procesu globalizacji. Oznacza oderwanie od Unii kolejnych państw. Za realną uznaje perspektywę końca Europy w obecnym kształcie w perspektywie kilku dekad. Czytamy też o możliwej „wielostronnej konfrontacji”.

„Rozszerzenia granic UE zostało porzucone, a Europa straciła swoją przewagę konkurencyjną” – piszą stratedzy wojskowi. – „Coraz bardziej pogrążony w chaosie i podatny na wybuchające konflikty świat w znaczący sposób zmienił bezpieczeństwo Europy i Niemiec”.

Piąty scenariusz to „Zachód przeciw Wschodowi”, w którym autorzy piszą o następującym rozwoju wypadków: niektóre kraje stworzą blok wschodnioeuropejski. Czwarty scenariusz to „konkurencja wielobiegunowa” – zakłada on, że dalej będą rosły nastroje ekstremistyczne, a niektóre kraje będą starały się podążać drogą wytyczoną przez Rosję i jej model – kapitalizmu państwowego.

Dokument został przyjęty w lutym przez Minister Obrony Niemiec i do tej pory pozostawał tajemnicą.

źródło: Niezlomni.comSpiegel.de

ZOBACZ TAKŻE:

Rosja buduje globalny sojusz mający obalić dominację USA

Stratfor: Europa Wschodnia celem ekspansji Rosji

Nowy pakt Ribbentrop-Mołotow?

Polska I Świat w 2030 roku. Prognoza na przyszłość

Rosja chcę dokonać nowego podziału świata – Bloomberg