Putin szykuje prowokację przeciwko Ukrainie w stylu prowokacji gliwickiej, którą zorganizował Hitler w celu stworzenia pretekstu dla rozpętania wojny przeciwko Polsce we wrześniu 1939 r. Państwo-agresor przygotowało grupę sabotażystów do przeprowadzenia operacji specjalnej pod obcą (ukraińską) flagą na niekontrolowanym przez Kijów terytorium ukraińskiego Donbasu, oświadczył Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, podaje CNN.

„Rosja przygotowuje grunt, aby móc sfabrykować pretekst do inwazji”.

Jake Sullivan

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego

Według niego Stany Zjednoczone mają dowody na to, że bojownicy w Donbasie nauczyli się walczyć na obszarach miejskich i używać materiałów wybuchowych do przeprowadzania aktów sabotażu. Amerykański wywiad uważa, że ​​rosyjskie służby specjalne przygotowują tę specjalną operację, aby stworzyć сasus belli – pretekst do zakrojonej na wielką skalę inwazji na Ukrainę.

Doradca prezydenta USA podkreślił, że Rosja szykuje się do powtórzenia scenariusza z 2014 roku. Co więcej, dzień później Biały Dom obiecuje opublikować dodatkowe szczegóły dotyczące tej specjalnej operacji.

Biały Dom i Pentagon potwierdzają informacje, które pojawiły się dziś w CNN, że Stany Zjednoczone mają dowody na to, że Rosja szykuje prowokacje na Ukrainie – oświadczyli na briefingu rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki i sekretarz prasowy Pentagonu, kontradmirał John Kirby.

Psaki podkreśliła, że plan Putina przewiduje stworzenie okazji do sfabrykowania pretekstu do inwazji na Ukrainę.

„Mamy informacje, że Rosja już rozmieściła grupy bojowników w celu przeprowadzenia operacji pod fałszywą flagą na wschodniej Ukrainie. Ci agenci są przeszkoleni w zakresie działań wojennych w miastach i pracują z materiałami wybuchowymi, aby organizować akty sabotażu w kontrolowanych przez Rosję jednostkach wojskowych”.

Jen Psaki

Rzeczniczka prasowa Białego Domu

Administracja Joe Bidena ma informacje, że agenci wpływów rosyjskich na Ukrainie już zaczęli fabrykować doniesienia o „ukraińskich prowokacjach” w państwowych mediach i mediach społecznościowych, aby uzasadnić rosyjską inwazję.

Dodała, że ​​intensywność takiej aktywności w sieciach społecznościowych i mediach wzrosła od listopada o 200% i sięga 3500 postów i wiadomości dziennie.

Psaki podkreśliła również, że zgodnie z informacjami dostępnymi Stanom Zjednoczonym wojsko rosyjskie planuje inwazję, która może rozpocząć się w okresie od połowy stycznia do połowy lutego.

Sekretarz prasowy Pentagonu John Kirby wygłosił podobne oświadczenie.

Rosja aktywnie pracuje nad stworzeniem pretekstu do inwazji na Ukrainę”, powiedział Kirby, powtarzając historię Psaki o rosyjskich agentach w Donbasie szkolonych do przeprowadzania sabotażu pod fałszywą flagą, a także o agentach wpływów Rosji w ukraińskich mediach, fabrykujących fake newsy o rzekomych „ukraińskich prowokacjach”.

Wcześniej prezydent USA oświadczył, że powodem nowej inwazji Kremla może być „próba zamachu stanu na Ukrainie”. Mowa w szczególności o operacjach dywersyjnych, sabotażowych i informacyjnych.

Wcześniej przedstawiciel USA przy OBWE powiedział, że Ukraina i Zachód muszą przygotować się na ewentualną eskalację ze strony Rosji.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Szef NATO: Nie wykluczamy możliwego rosyjskiego ataku na Ukrainę