22 czerwca był ostatnim dniem dwudniowego szczytu szefów sztabów Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Gospodarzem spotkania w Centrum Operacji Lądowych był szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Leszek Surawski. Do Krakowa przyjechali jego odpowiednicy z krajów Grupy Wyszehradzkiej: z Czech – gen. Josef Bečvář, ze Słowacji – gen. Milan Maxim, a z Węgier – gen. Tibor Benkő. Drugiego dnia obrad dołączyli także szefowie sztabów z Litwy, Łotwy i Estonii – gen. broni Jonas Vytautas Žukas, gen. dyw. Leonīds Kalniņš i gen. Riho Terras, a także przedstawiciele Ministerstwa Obrony Ukrainy.
„Dyskusja z zagranicznymi partnerami na temat możliwości wymiany doświadczeń i wspólnego przygotowania wojsk stała się pierwszym krokiem ukraińskich wojskowych do stworzenia nowego sojuszu w Europie” – piszą o udziale w spotkaniu ukraińskiej delegacji tamtejsze media i podkreślają, że reprezentujący Ukrainę gen. Mużenko „zaproponował konkretne sposoby aktywizacji współpracy wojskowej w nowym formacie” oraz „przeprowadził szereg dwustronnych spotkań, w trakcie których rozmawiał z partnerami na temat możliwości wymiany doświadczeń, pomocy materialno-technicznej, szkoleń i wspólnego przygotowania wojsk”.
Wynikiem współpracy Grupy Wyszehradzkiej jest m.in. sformowanie wspólnej Grupy Bojowej Unii Europejskiej. Obecnie trwają rozmowy dotyczące jednostki, która będzie pełnić dyżur w drugiej połowie 2019 roku. Polska będzie jej państwem ramowym i wystawi około 60% sił. Polska chce, aby ostateczne decyzje co do kształtu Grupy zapadły jesienią tego roku podczas posiedzenia Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej w Albanii. W trakcie spotkania V4 Polska zadeklarowała, że Centrum Operacji Lądowych będzie pełnić rolę dowództwa operacyjnego Grupy Bojowej UE. Czechy z kolei wzięły na siebie zadanie zabezpieczenia logistycznego tej jednostki.
Liderem w tym zakresie jest Polska, która wysłała swoich żołnierzy na Łotwę (kompania pancerna z czołgami PT-91) oraz do Rumunii (kompania zmechanizowana wyposażona w transportery Rosomak). Szef Sztabu Generalnego WP wyraził nadzieję, że pozostałe państwa Grupy V4 pójdą śladem naszego kraju i zwiększą swoje zaangażowanie w natowski program wzmacniania wojskowej obecności Sojuszu w Europie Wschodniej.
Podstawą prawną funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej jest podpisana 15 lutego 1991 roku deklaracja wyszehradzka. W ramach współpracy wojskowej V4 udało się powołać Grupę Bojową Unii Europejskiej Państw Wyszehradzkich. Zgodnie z koncepcją będzie ona realizowała zadania w ramach operacji lub misji zarządzania kryzysowego UE. Decyzję o bojowym użyciu grupy podejmuje Unia Europejska. W trakcie swoich dyżurów siły te mają 15 dni na osiągnięcie gotowości do interwencji nawet 6000 km od Brukseli. Pierwszy dyżur grupy odbył się w 2016 roku. Następny w drugiej połowie 2019 roku.
Jagiellonia.org / kresy24.pl / polska-zbrojna.pl +ukraińskie media
Ostatnie komentarze