Dyrektor Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiedział, że informacje w mediach o rzekomym przerwaniu ukraińskiej operacji specjalnej zatrzymania rosyjskich najemników są „przemyślaną i zaplanowaną kampanią dezinformacyjną”.

Wcześniej media i część dziennikarzy informowały, że ukraińskie służby specjalne planowały zatrzymać „wagnerowców”, którzy mieli lecieć z Mińska do Stambułu. W tym celu samolot miał wylądować na jednym z lotnisk na Ukrainie. Jednak operacja specjalna została odłożona w czasie, a rosyjscy najemnicy zostali zatrzymani przez białoruskie siły bezpieczeństwa.

„Wersja o udziale ukraińskich służb specjalnych w pojawieniu się rosyjskich bojowników-najemników na Białorusi w przededniu wyborów pojawiła się 6 sierpnia nie na Ukrainie, ale w rosyjskich mediach, a mianowicie w rosyjskiej„ Komsomolskiej Prawdzie ”. Wygląda na dobrze przemyślaną i zaplanowaną kampanię dezinformacyjną. To zaskakujące, że niektórzy obywatele Ukrainy publicznie rozpowszechniają dokładnie taką wersję wydarzeń” – powiedział.

Zasugerował też, że „niektóre siły wewnętrzne” również zdecydowały się wykorzystać tę kampanię dezinformacyjną przeciwko Ukrainie do własnych celów w przededniu wyborów.

„A może ktoś naprawdę chce zerwać zawieszenie broni w Donbasie, które trwa od 27 lipca, a w tym czasie nie straciliśmy w działaniach wojennych żadnego ukraińskiego żołnierza” – dodał.

Jermak przypomniał, że prezydent uznał decyzję Mińska o ekstradycji najemników do Rosji za dziwną i nie do przyjęcia. Zaprzeczył również informacjom, jakoby proponował przesunięcie operacji specjalnej ze względu na konieczność negocjacji z Federacją Rosyjską w sprawie więźniów.

Dyrektor Kancelarii Prezydenta Ukrainy odrzucił również przypuszczenia dotyczące rzekomego żądania dyrektora Głównego Zarządu Wywiadu MON Wasyla Burby, aby przetestować na wariografie wszystkich uczestników spotkania, na którym omawiano operację specjalną. „Nic o tym nie wiem. Ale jestem przekonany, że to również nieprawda i jest częścią ataku dezinformacyjnego, którego celem jest rozbicie ukraińskiego społeczeństwa” – podsumował.

Źródło: LB.ua, Kresy24.pl