Moskwa tylko częściowo wycofała wojska z granic Ukrainy i może w każdej chwili wznowić agresję – powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken w Kijowie na konferencji prasowej po spotkaniu z prezedentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

„Zagrożenia pozostają. Rosja wycofała część swoich wojsk, ale znaczna część pozostaje na granicy z Ukrainą. Rosja jest w stanie działać agresywnie w dość krótkim czasie, jeśli zdecyduje się to zrobić. Dokładnie monitorujemy sytuację. Na linii kontaktowej są ofiary, a także cyberataki. Wszystko to dzieje się każdego dnia. Sprzeciwiamy się działaniom Federacji Rosyjskiej mającym na celu destabilizację Ukrainy”.

Anthony Blinken

Sekretarz stanu USA

Sekretarz stanu zapewnił, że Stany Zjednoczone i ich partnerzy pracują nad wsparciem Ukrainy w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji.

„Panie Prezydencie, wspieramy was, a nasi partnerzy, sojusznicy również was wspierają. I apelujemy do Rosji o zaprzestanie agresji na Ukrainę. Współpracujemy z naszymi partnerami, aby Ukraina mogła obronić się przed rosyjską agresją”

– podkreślił sekretarz stanu USA.

„Przyjechałem na Ukrainę, aby osobiście potwierdzić nasze niezachiwane poparcie dla suwerenności, integralności terytorialnej i niezależności Ukrainy, naszego partnerstwa. Stany Zjednoczone od wielu lat stoją obok Ukrainy przed agresją, wspierając umacnianie demokracji, rozwój instytucji, walkę z korupcją i promocję reform”

– powiedział sekretarz stanu.

Blinken podkreślił również znaczenie walki z korupcją dla dalszych reform na Ukrainie. Powiedział, że korupcja to wróg wewnętrzny Ukrainy, nie mniej niebezpieczny niż wróg zewnętrzny.

Rosyjska agresja na Ukrainę rozpoczęła się w 2014 roku. Najpierw Rosja zajęła ukraiński Krym, następnie rozpoczęła agresję na wschodzie Ukrainy. Walki toczą się między Siłami Zbrojnymi Ukrainy z jednej strony a armią rosyjską i wspieranymi przez Rosję bojownikami, którzy kontrolują części obwodów donieckiego i ługańskiego z drugiej. Oficjalnie Federacja Rosyjska nie uznaje swojej inwazji na Ukrainę, pomimo faktów i dowodów przedstawionych przez Kijów.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Pentagon: W pobliżu granic Ukrainy pozostaje 80 tysięcy rosyjskich żołnierzy

Aneksja Krymu to dopiero początek? Putin ogłosił roszczenia terytorialne wobec krajów wchodzących w skład Imperium Rosyjskiego przed 1914 rokiem

Kreml przygotowuje się do uderzenia w region bałtycki – była wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej

Putin marzy o wskrzeszeniu Imperium Rosyjskiego w granicach z 1914 roku