Narody dzieli nie historia tylko sposób pamiętania o niej. Dlatego tak ważne jest, aby te fakty historyczne które łączą Polaków i Ukraińców znalazły odpowiednie miejsce w ich pamięci. Chodzi tutaj nie tylko o to co oba narody mówią na ten temat, ale jakie miejsce w hierarchii ważności zajmuje dane wydarzenie w narodowej historii.

Robert Czyżewski

Polski dyplomata, dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie

Dla nas Polaków wojna 1920 jest bardzo istotna, ale na Ukrainie jej świadomość jest zdecydowanie mniejsza, dlatego tak ważna jest popularyzacja tego tematu w przestrzeni publicznej – a czymś takim jest wystawa poświęcona sojuszowi polsko-ukraińskiemu. Jeszcze przez kilka dni można ją oglądać w kijowskim metrze, na stacji „Złote Wrota”.

ZOBACZ WYSTAWĘ ONLINE>>>

Miejsce ekspozycji jest wybrane dobrze. Długi zjazd schodami ruchomymi zostawia pasażerom metra dużo czasu na dostrzeżenie tematu. W tych okolicznościach wystawa musi być hasłowa i zachęcać do dalszych samodzielnych, poszukiwań.

Wczoraj pierwszy raz widziałem ją osobiście i muszę w tym miejscu szczerze pogratulować jej inicjatorom: mojemu poprzednikowi Bartoszowi Musiałowiczowi, oraz zastępcy dyrektora Instytutu Krzysztofowi Wasilewskiemu.

Źrodło: Facebook

PRZECZYTAJ:

100-lecie wyprawy kijowskiej. W kijowskim metrze można oglądać wystawę o sojuszu Piłsudski-Petlura

Narody dzieli nie historia tylko sposób pamiętania o niej. Dlatego tak ważne jest, aby te fakty historyczne które łączą…

Опубліковано Robert Czyżewski Неділя, 28 червня 2020 р.