Szef republikanów w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Michael McCaul i 20 członków jego partii wezwali rząd do zniesienia ograniczenia sankcji wobec operatora Nord Stream 2. O tym czytamy w oficjalnym apelu członków Kongresu USA do szefa Departamentu Stanu, donosi Europejska Prawda powoując się na Ukrinform.

„Podane przez Kongres uzasadnienie zniesienia sankcji [wobec Nord Stream 2 AG i jej prezesa Matthiasa Warniga] jest wysoce problematyczne” – czytamy w dokumencie.

Jak wyjaśniają kongresmeni, twierdzenie Departamentu Stanu, że wprowadzenie takich sankcji „wpłynęłoby negatywnie na stosunki USA z Niemcami, UE oraz innymi sojusznikami i partnerami europejskimi” nie odpowiada w pełni stanowisku państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski i Ukrainy. To właśnie ci sojusznicy i partnerzy mają największe problemy bezpieczeństwa i gospodarki związane z Nord Stream 2 – mówią amerykańscy ustawodawcy.

„Żądamy natychmiastowego usunięcia tych nieprzemyślanych wyjątków [w sprawie sankcji] i zastosowania wiążących uprawnień przyjętych przez Kongres” – czytamy w liście.

Kongresmeni twierdzą, że „twarde i jednoznaczne wypowiedzi publiczne [Departamentu Stanu w sprawie Nord Stream 2] muszą być połączone z twardymi i jednoznacznymi działaniami”.

Ponadto, zdaniem republikanów, „im dłużej administracja Bidena zwleka z czasem, tym bardziej zwiększy się złośliwy wpływ Putina w Europie”.

Jak wiadomo, administracja prezydenta USA Joe Bidena postanowiła odstąpić od sankcji wobec operatora Nord Stream 2, spółki Nord Stream 2 AG i jej dyrektora zarządzającego Matthiasa Warniga.

Prezydent USA swoją decyzję o nienakładaniu sankcji na kluczową spółkę biorącą udział w budowie rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 tłumaczył faktem, że projekt został już prawie zrealizowany, a także uzasadniał niechęć do szkodzenia stosunkom z Europą.

Jagiellonia.org