Prezydent RP Lech Kaczyński w otoczeniu gruzińskich funkcjonariuszy, podczas wizyty na granicy z Osetią Południową, 23.11.2017. Konwój, którym z Tbilisi jechali m.in. prezydent Polski Lech Kaczyński i prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili został ostrzelany. Nikt nie ucierpiał.Foto: PAP/EPA/IRAKLI GEDENIDZE/POOL

23 listopada przypada rocznica incydentu przy kordonie rosyjskim w Gruzji, kiedy Rosjanie i Osetyjczycy oddali strzały na widok konwoju z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Tego dnia o godz. 21.45 TVP Dokument premierowo pokaże film „Casus belli. Po co komu ta wojna?” o historii rosyjskiej agresji na Gruzję. – Obraz jest niezwykle aktualny, bo pokazuje mocne analogie do bieżących wydarzeń – podkreśla redaktor naczelny TVP Historia i TVP Dokument Piotr Legutko.

Film Macieja Maciejowskiego i Michała Orzechowskiego był już prezentowany m.in. na festiwalu w Batumi, największym wydarzeniu filmowym w Gruzji, a także Festiwalu NNW w Gdyni.

Głównymi bohaterami „Casus belli. Po co komu ta wojna?” są zwykli ludzie dotknięci tragedią wojny. Pojawiający się w filmie politycy są jedynie uczestnikami przedstawianych wydarzeń.

Jak relacjonowano po przedpremierowym pokazie w Sejmie, dokument pokazuje także postawę Lecha Kaczyńskiego wobec rosyjskiego ataku na Gruzję, a kończy się odniesieniem do trwającej agresji Rosji na Ukrainie i spełniających się na oczach świata słów prezydenta wypowiedzianych w Tbilisi: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę”.

Autorzy filmu ujawniają, że wyprawa w stronę posterunku wojskowego była inicjatywą samego Kaczyńskiego, który chciał pokazać światu, że Rosja narusza stale integralność terytorialną Gruzji i gromadzi wojska. Ten cel został osiągnięty a drugi atak Rosji nie nastąpił.

Premiera filmu „Casus belli. Po co komu ta wojna?” w TVP Dokument 23 listopada 2022 r. o godz. 21.45.

Źródło: TVP.info

ZOBACZ TAKŻE:

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”

OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

 

ZOBACZ ARCHIWUM CZASOPISMA „GŁOS POLONII” Z LAT 2018-2022

ZOBACZ ARCHIWUM CZASOPISMA „GŁOS POLONII” Z LAT 2012-2017

ZOBACZ TAKŻE: