Do portu w Odessie zawinął w piątek zespół okrętów obrony przeciwminowej NATO, którym dowodzi polski ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Grupa realizuje półroczną misję na Morzu Śródziemnym oraz Czarnym i pozostanie na Ukrainie do poniedziałku.

„Ta wizyta jest dla nas bardzo ważna, gdyż jest przejawem solidarności w walce Ukrainy o niepodległość. Ukraina znajduje się dziś w bardzo trudnej sytuacji i doceniamy to, że mamy wsparcie ze strony innych państw” – oświadczył na konferencji prasowej na pokładzie polskiej jednostki kpt. Andrij Ryżenko, przedstawiciel Marynarki Wojennej Ukrainy ds. integracji euroatlantyckiej.

Dowódca zespołu obrony przeciwminowej NATO, kmdr por. Aleksander Urbanowicz podkreślił, że jego zespół działa w regionie, w którym oprócz sojuszników znajdują się tak ważni partnerzy NATO jak Ukraina.

„Pokazujemy tu naszą jedność i polską banderę, ale przede wszystkim banderę natowską. Staramy się dzielić wszelkimi doświadczeniami, które możemy przekazać naszym kolegom z ukraińskiej Marynarki Wojennej”

– powiedział.

Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło zaznaczył, że obecność na ukraińskich wodach grupy okrętów pod polskim dowództwem to potwierdzenie istotnego miejsca Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.

„Jest to sygnał, że Polska jest ważnym członkiem NATO. Wspólnie ze sprzymierzeńcami jesteśmy w tej chwili w Odessie, blisko zaanektowanego przez Rosję Krymu, co jest także sygnałem dla społeczności międzynarodowej, że wspieramy Ukrainę w walce z rosyjską agresją”

– oświadczył.

Ambasador Piekło i komandor Urbanowicz wspólnie złożyli wieńce przed tablicą upamiętniająca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na ulicy jego imienia w Odessie. Złożyli także wieńce przed tablicą pamięci wiceadmirała Jerzego Świrskiego, w latach międzywojennych kolejno dowódcy Wybrzeża Morskiego, dowódcy Floty i szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej RP – tę ostatnią funkcję pełnił także podczas wojny w Wielkiej Brytanii. W 1918 r. urodzony w Kaliszu Świrski był szefem Głównego Sztabu Morskiego Ukraińskiej Republiki Ludowej.

ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” wyruszył w swą misję na początku stycznia. Do zespołu, na czele którego stoi, wchodzą jednostki z Niemiec, Hiszpanii i Turcji.

Jagiellonia.org / m.niezalezna.pl